Stavební inženýr, restauratér, vinárník a pivovarník na penzi. Dnes už jenom kavárník a bývalý koaliční zastupitel, aktivně se snažící ovlivňovat chod našeho krásného města.
Hovory z politického záhrobí.
Miroslav Tomanec, Ing., MBA | 26.03.2023 10:13Jeden z největších zločinců (vedle Miloše Zemana a Andreje Babiše ) veřejného prostoru v polistopadové éře, Václav Klaus, se rozpovídal pro Lidové noviny:
"To, co se tady dělá, jsou debaty o dílčích parametrech důchodového systému, z nich nejsnazší a nejsrozumitelnější a pro každého nejvíce viditelný je věk odchodu do důchodu. Reformy vyžadují dnes a denně přicházet do televize i jinam. Dnes a denně ústy premiéra a odpovědných ministrů vysvětlovat, objasňovat, obhajovat, říkat lidem, že to je naprosto nezbytné. Když se to nedělá, tak to nemůže mít dobrý výsledek, veřejnost to nepochopí a nesmíří se s tím. Opozice bude hrát ze svého hlediska racionální politickou kartu, polemiku s vládou.
Důchodová reforma je oříšek pro všechny země světa. Nebylo možné, abychom ji udělali na začátku 90. let, když jsme „pouze“ reformovali komunismus v kapitalismus. Důchody mají své systémy uvnitř kapitalismu a je potřeba je reformovat. To je jiná otázka, jiná fáze. K tomu jsme nikdy, nikdy konsenzus na politické scéně nenašli, protože to je navýsost pravolevé téma.
Já nevidím, necítím, neslyším žádnou snahu o strukturální řešení deficitu.To jsou volné věty jen tak vystřelované do vzduchu. Když vidíme, jak nejsou schopni škrtnout některé jednoduché věci už dneska, tak myšlenka, že by škrtli věci zásadní, se mně zdá nepředstavitelná. To musí přijít nový reformátor, nový někdo, kdo se přihlásí, použiju velmi sporný termín, k utahování opasků. Žili jsme si nad poměry a teď nastává éra utahování opasků. Než vláda začne prodávat myšlenku utahování opasků, tak jakékoliv změny, detailní na úrovni ministerstev, nestojí ani za řeč.
Samozřejmě že jsme si žili nad poměry. Vytvářeli jsme dlouhý, velký rozpočtový deficit v hodnotách, které pro mě byly naprosto nepředstavitelné. Já zodpovědně říkám, že jako předseda vlády a ministr financí jsem nedýchal v posledních dnech prosince, anebo když se dopočítávaly všechny opožděně přicházející platby v prvních dnech ledna. Nedýchali jsme, jestli budeme mít nulu, jestli opravdu budeme mít nulový deficit, a když nám to najednou nevyšlo o jednu miliardu, tak jsem se vztekal, že to je špatně. Teď jsou deficity 300 miliard, letos to bude čtvrtý rok po sobě.
Jestli mám už 18 měsíců vládnutí za sebou, tak to znamená, že jsem něco strašného zmeškal. Můj graf deficitů znáte? Považuji tenhle graf za sice triviální, ale hrůzostrašný. Graf vždycky řekne víc než spousta slov, je důležité, aby lidé dostávali tuto zprávu do očí.
Dneska se přece vláda vůbec nechová jako někdo, kdo chce za každou cenu vyrovnávat rozpočet. Žádnou takovou větu jsem od nich nikdy neslyšel. Samozřejmě že v rozpočtu je nějaká vata, která nebude znamenat říznutí do masa. Ale to není 300 miliard. Takže 300 miliard znamená říznutí do návyků, chování, do zvyklostí všech subjektů ekonomiky, včetně jednotlivých občanů. No a to vláda musí sdělit, že tahleta fáze nastává. Nesděluje zatím.
Neříkám, že vláda nebude dělat nic, ale to, že zmeškali tolik času, je prostě otřesná věc. To se nemělo v žádném případě stát. Osmnáct měsíců je 1,5 roku a je to třetina vládnutí. Třetina volebního období a víte dobře, že v poslední třetině, čtvrtině už se radši nic nedělá, aby se nenaštvali voliči. Šance udělat nějaké nemilosrdné škrty jsou vždycky na začátku, ale to oni se konsolidovali v nezkonsolidovatelné pětikoalici a nedělají nic. A já nevím, jestli ministři z těch menších stran problém vůbec doceňují."
Nesouhlasím s Klausem a nevěřím mu. Snad jenom v tom, že největší slabinou současné vlády je ofenzivní vysvětlování reforem bych mu dal za pravdu.
V 90. letech tady byly obrovské zdroje veřejných statků, které se transformovaly, příležitost jaká se už nikdy nenaskytne a výnosů z toho byly nepředstavitelné. Kde jsou? Z toho se mělo žit do dneška. Klause společně později se Zemanem a bohužel i částečně s Václavem Havlem viním nejvíce z toho, že nepodložili privatizaci právně, co říkám - vlastně trestněprávně. Výsledkem pak byly obrovské škody na veřejném majetku, které hodně posléze zamázl svoji amnestií.
Nesouhlasím ani s názorem, že na to dělat důchodovou reformu v 90.letech nebyla politická kapacita. Pokud by Klaus byl ekonom a ještě navíc prognostik, tak by mu přece muselo být jasné že důchodový účet se brzy stane neudržitelný, protože se dlouhodobě nevybírá tolik,aby to pokrylo vše, co občané od státu vyžadují, aniž by byli ochotni na to adekvátně přispět. A to začalo už za něj, jenom se to asi umněji maskovalo a teď to vyhřezlo.
Když už se chce tento "ekonom" pouštět do podobných úvah a vztahovat je na současnost, tak by mohl začít podrobným rozborem toho, jak veřejné finance rozvrátil Babiš a tyto hodnotné ekonomické argumenty by se mohly stát základem pro tu vysvětlovací kampaň, proč se tento třetí zločinec v řadě už NIKDY nesmí dostat k moci, což by byla další morová rána, srovnatelná s covidem nebo současnou inflací.
Protože na nápravu toho co eštébák napáchal nebude zdaleka stačit jenom ta avizovaná třetina volebního období, ale nejméně období tří. S Babišovymi hrůzami v ekonomice státu, s rozvratem morálky a uvrhnuti národa do pohodlí a lenivosti (jsem jenom malý živnostník, za covidu jsem vzhledem k té zcela mimořádné situaci čekal ztráty, pokles a čištění trhu - a ejhle - všechny náklady jsem měl pokryté a neměl jsem žádné starosti...tak jak to potom mohlo být ve velkém) se potýkáme každý den. Třeba i v nárůstu extremismu.
Klaus je prostě zlý a ješitný populista, který vytahuje jenom to, co se mu právě hodí.
A proto nelze sedat na lep jednomu z největších dacanů české polistopadové politiky, osnovateli současných potíží Česka ve světě, lháři o dohnání (a tedy vzápětí pak již předehnání) ostatních západnějších států střední Evropy "do deseti let", strůjci opakovaného utahování opasků, jež ve skutečnosti znamenalo, že si zasvěcení na chvilku zhasli, rozkradli, co se dalo, jiným o tom neřekli, a když jim došel dech, tak následovalo "opoziční spojení" s dacanem číslo dvě, se Zemanem...