Narozen v roce 1960 v Dačicích, od narození žije v Telči. Na podzim roku 2010 zvolen senátorem obvodu 52 - Jihlava. Od roku 2020 je předsedou českého Senátu. www.vystrcil.cz
http://www.vystrcil.cz/
Dva dny na Slovensku
Miloš Vystrčil | 12.10.2023 13:00Sobotu 30. září a neděli 1. října jsem strávil na Slovensku. V Košicích se konal jubilejní 100. ročník nejstaršího maratónského běhu v Evropě s názvem Mezinárodní maratón míru nebo též Košický maratón. S kolegy senátory Janem Pirkem a Ondřejem Šimetkou jsme využili pozvání místopředsedy Národní rady Slovenské republiky Gábora Grendela a zaběhli jsme si společně půlmaratón.
Přestože se jednalo o naši soukromou cestu, nevyhnuli jsme se v rámci různých setkání debatám o situaci na Slovensku, zejména ve vztahu k volbám, které na Slovensku právě probíhaly.
Protože jsme na Slovensku byli vlastně v den voleb (sobota 30. září) a následně ještě první den po volbách (neděle 1. října) mohl jsem živě sledovat a prožít komentáře, jak v den voleb, tak následně ihned po volbách. Pokusím se pro čtenáře alespoň stručně popsat skutečnosti, které mě snad nejvíce zaujaly.
Zklamání z rozporů a způsobu práce bývalé vlády
V podstatě ve všech rozhovorech v den voleb, které jsme vedli, jsem cítil velké zklamání Slováků z fungování již bývalé vlády Igora Matoviče. Bylo evidentní, že lidem na Slovensku velmi vadily neustálé spory a celková rozháranost uvnitř vládní koalice, která nakonec vedla i k jejímu rozpadu. Rovněž velmi kriticky byla hodnocena práce a nekompetentnost některých ministrů. Hned několik Slováků mi přitom zároveň řeklo, že byli na počátku velkými příznivci nově vzniklé vládní koalice a že s vládou Igora Matoviče spojovali svá optimistická očekávání.
Významná akceptace dezinformací
Druhým poznatkem, který vycházel i z průzkumů, bylo, že na Slovensku je pohled na ruskou agresi na Ukrajině vůči Rusku méně kritický než je tomu například u nás. Součástí volební kampaně se totiž skutečně stala i tvrzení, že Rusko nelze vykreslovat pouze jako agresora a věty typu, že je to východ, odkud vždy především přicházel mír, byly dokonce součástí kampaní některých ve volbách velmi úspěšných politických stran. Osobně si myslím, že akceptace různých typů dezinformací a nesmyslných spekulací částí slovenského obyvatelstva měla na výsledek voleb nemalý vliv.
Sčítání výsledků voleb
Pravděpodobně většina z Vás ví, že na Slovensku se volí pouze jeden den od 7:00 hodin do 22:00 hodin, a že každá strana má pro celý stát pouze jednu kandidátku, na které je 150 kandidátů. Sčítání výsledků bylo, oproti tomu na co jsme zvyklí u nás, relativně pomalé, data nabíhala nikoliv kontinuálně, ale vždy po deseti minutách. Možnost dohledávání výsledků podle krajů nebo obcí v průběhu sčítání jsem na webu slovenského statistického úřadu vůbec nenalezl.
Osobně jsem přesvědčen, že výsledek slovenských voleb si zaslouží podrobný rozbor a že v sobě skrývá mnohá poučení. Co bude následovat na Slovensku po volbách zanedlouho uvidíme. Věřím, že vládám obou zemí bude nadále jasné, že vzájemná spolupráce a korektní vztahy jsou vždy výhodnější než nálepkování a vytváření příkopů. Pravdou však je, že jedním z předpokladů dobrých vztahů je uznávání a respekt k obdobným principům a obdobné hodnotové zakotvení.