Reklama
Dnes je čtvrtek 14.11.2024      svátek má Sáva
Zpět
zdenek gryc

Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

RAF

zdenek gryc | 04.11.2024 18:21

EX POST

Zeman mu předá diplom o povýšení

16.6.2017

Radek Gális

Konečně je splacen další z dluhů, které má česká společnost vůči lidem bojujícím za svobodu a demokracii. Minulý měsíc byl 8. května povýšen do hodnosti brigádního generála válečný pilot Miroslav Antonín Liškutín (97),

---------------

VELITEL NAŠEHO LETIŠTĚ

BRNO - SLATINA

kde složil přítel studenta ZG

pilot RAF Rudolf Nedoma

-----------------------

HistorieVálečný pilot Miloslav Štěpánek bojoval s nacisty,

synům však neřekl ani slovo

Válečný pilot Miloslav Štěpánek bojoval s nacisty, synům však neřekl ani slovo

Miloslav Lubas

Foto: Archiv Jaroslava Štěpánka

Miloslav Štěpánek v uniformě.

8:40

Miloslav Štěpánek byl válečný letec a po zranění meteorolog pro piloty RAF. Letos se dočkal pamětní desky na domě ve Zlaté Olešnici, kde dlouho žil. Jeho příběh a osud rodiny Seznam Zprávám přiblížil letcův syn Jaroslav Štěpánek.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bratři Jaroslav a Miloslav Štěpánkové našli jako kluci v polovině padesátých let 20. století na půdě rodinného domu ve Zlaté Olešnici parádní modrý stejnokroj. Na výložkách se blýskaly tři hvězdy olemované zlatými prýmky. Vzápětí objevili ve skříni ještě něco, z čeho se jim tajil dech – vojenskou pistoli, šestiranný kolt a náboje. Začali tušit, že jejich táta není ledaskdo.

Ale jen tušit. Miloslav Štěpánek starší jim totiž nikdy nevyprávěl, jak během druhé světové války bojoval proti nacistům. Jak hned na jejím začátku utrpěl na letišti v polském Deblinu těžká zranění, kvůli nimž musel později ve Velké Británii sloužit v pozemních složkách RAF ‚jenom‘ jako meteorolog. Jak ho komunisté poslali v hodnosti podplukovníka po převratu v únoru 1948 do civilu a navrch do vězení. Jak mu znemožnili těsně před koncem studia získat titul doktora přírodních věd. A jak pak musel v padesátých letech v textilce opravovat porouchané záchody.

 „Otec zemřel v roce 1979 a strašně mě mrzí, že jsem se ho nikdy neptal, co zažil jako letec za války, před ní a po ní. Něco jsme se s bratrem doslechli od maminky, něco z vyprávění lidí z jeho blízkého okolí nebo jejich potomků,“ říká šestasedmdesátiletý Jaroslav Štěpánek. „Po roce 1989 zmapovali jeho vojenskou kariéru historici. Sám od sebe nám ale táta neřekl vůbec nic. Věděli jsme o něm pouze to, že byl voják,“ dodává.

 

Mamince shazoval z letadla věci na vyprání

Pozdější válečný hrdina Miloslav Štěpánek se stal pilotem už za první republiky. Po vyšší textilní škole v Brně vystudoval v první polovině třicátých let Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. A už tehdy udivoval okolí svým leteckým uměním.

V rámci výcviku se občas se svým letadlem vydával z letiště Kbely do rodných Krkonoš. „Zakroužil nad rodnými Pasekami nad Jizerou a shodil tam své mamince balík s věcmi na vyprání. Někdy jí ho prý i předmáčel, protože spadlo do Jizery,“ prohlašuje Jaroslav Štěpánek.

Pak odletěl nad Zlatou Olešnici, kde bydlela jeho dívka, ze které se později stala jeho manželka. „Zamával ve vzduchu křídly a hned věděla, že ji zdraví její Míla. Chodil taky s kamarády do hospody Prdek v Pasekách nad Jizerou a vsadil se, že až napadne sníh, udělá vedle na pláni koly od letadla drážky. Sázku vyhrál a mezi lidmi se o tom mluví dodnes. O tátově kousku u Prdku jsem slyšel od jednoho pána v příchovické restauraci U Čápa,“ vypráví letcův syn.

 

Foto: Miloslav Lubas

Na podzim 1938 připravila dohoda čtyř mocností Československo o pohraniční oblasti obývané převážně sudetskými Němci. Za půl roku obsadilo Německo zbytek republiky a Miloslav Štěpánek se rozhodl bojovat za svobodu své okupované vlasti v cizině.

V létě 1939 překročil hranice do Polska, kde chtěl jako pilot přispět k jeho obraně před Hitlerovými nacisty. Po porážce Polska a jeho rozdělení mezi Německo a Sovětský svaz se však ocitl s dalšími československými letci na území Volyně, ovládané Moskvou. Žili tam v rodinách u volyňských Čechů. „Táta je tam dokonce učil hře na housle, kterou sám dobře ovládal,“ říká Jaroslav Štěpánek.

Dopisy svědčí o touze bojovat s nacisty

Na jaře 1940 umístili Sověti československé vojáky do táborů v Orankách a později v Suzdalu. V pozůstalosti po Miloslavu Štěpánkovi, roztříděné díky jeho pravnukovi Davidovi, se dochovaly dopisy, v nichž českoslovenští vojáci dlouho marně žádají představitele NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí) a další složky stalinského komunistického aparátu o svolení k cestě do Západní Evropy, kde by se mohli postavit na odpor nacistické agresi.

Z dopisů čiší zoufalství a beznaděj, vyvolaná dlouhým nezájmem sovětských úřadů o osud československých vojáků, sžíraných nečinností daleko od míst, kde se rozhodovalo o osudu jejich národa.

Až na konci června 1940 odplul Miloslav Štěpánek s dalšími Čechoslováky z Oděsy do Istanbulu, pak na Střední východ a obrovskou oklikou lodí přes Kapské Město až do Liverpoolu. Vstoupil hned do Královského letectva – Royal Air Force (RAF).

Při vstupní prohlídce ho však lékaři kvůli zraněním z Polska neuznali jako schopného pro pilotování stíhaček a bombardérů. Na letišti v Deblinu ho totiž 2. září 1939 vyhrabali kamarádi ze závalu po výbuchu německé bomby kromě jiného s protrženými ušními bubínky.

Obdržel i polské vojenské vyznamenání

Miloslav Štěpánek tedy v britských jednotkách přímo nelétal, ale zařadil se k pozemním jednotkám RAF a československým letcům sloužil jako meteorolog, čemuž se věnoval už v předválečném Československu. „Na tátu vzpomínali piloti jako na člověka, díky kterému se mnoho z nich vrátilo šťastně z operačních letů i ve velmi špatném počasí,“ upozorňuje Jaroslav Štěpánek.

Již v květnu 1941 převzal Miloslav Štěpánek ve Velké Británii za boj proti nacistům v Deblinu polský Válečný kříž od generála Stanislawa Ujeského. V dalších letech obdržel rovněž československá vyznamenání Za chrabrost před nepřítelem a Československou vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně.

Po válce se vyšvihl na místo přednosty povětrnostní služby Hlavního štábu Československé armády. „Pokud by nepřišel v roce 1948 komunistický převrat a táta získal titul doktora přírodních věd, určitě by se stal generálem,“ domnívá se Jaroslav Štěpánek.

Po komunistickém převratu skončil v base

Osud mu to ovšem nepřál. Podplukovníka Miloslava Štěpánka zatkla komunistická policie v roce 1949 v Praze, kde žil ve vojenské vile na Bertramce s manželkou Marií a syny Miloslavem a Jaroslavem. V rodině se po něm dochovala řada věcí spojených s kariérou v Československé armádě i v RAF, rozsudek z procesu následujícího po zatčení však Štěpánkovým schází.

„Dostal půl roku vězení a trest si odpykal v Plzni na Borech. Domníváme se, že u něj našli estébáci nějaké vojenské mapy, které po propuštění z armády neodevzdal. Ale i kdyby je u sebe neměl, zavřeli by ho kvůli něčemu jinému, jako většinu západních letců,“ podotýká Jaroslav Štěpánek. „Ptám se, co by se stalo, kdyby policajti zjistili, že tatínek doma ukrývá pistoli, kolt a náboje. Určitě by neseděl v base půl roku, ale alespoň deset nebo patnáct let,“ uvažuje.

Zatčení Miloslava Štěpánka a jeho odsouzení znamenalo také vystěhování rodiny z Prahy. Dědeček z maminčiny strany jim poskytl dům ve Zlaté Olešnici a právě v něm letcovi synové za několik let objevili jeho stejnokroj a zbraně.

 „Když otce vyhodili z armády a dostal podřadné místo v textilce Seba Tanvald, nezatrpknul. Doma vyráběl na vlastních stavech koberce ‚hadráky‘ a při tkalcování si zpíval a vtipkoval. Byl ohromně šikovný. Lidem ve Zlaté Olešnici opravoval kdeco a hlavně dokázal uvést v muzeu ve Vysokém nad Jizerou do pohybu nefunkční Metelkův mechanický betlém,“ vypráví Jaroslav Štěpánek.

V druhé půlce šedesátých let se jeho otec dočkal lepší práce v Sebě. Dali mu místo seřizovače ve vzorkovně.

Na svého milého čekala celou válku

Komunistický režim postihl po roce 1948 také Marii Štěpánkovou, letcovu manželku a Jaroslavovu matku. Nesměla dělat povolání, které odpovídalo jejímu vzdělání a intelektu.

S Miloslavem Štěpánkem chodila už před válkou a po jeho útěku z okupovaného Československa na něj čekala celých šest let. Nacisté se naštěstí nedozvěděli, že byla jeho milou. Gestapo si dokonce předvolalo na výslech sestru Miloslava Štěpánka a tahalo z ní, jestli tady neměl děvče. Odpověděla, že jako letec měl holku na každém prstě, ale vážnou známost žádnou.

„Táta za války posílal domů tajně dopisy na adresu jednoho svého příbuzného. Mamka je pak nosila přes protektorátní hranice otcovým rodičům do Pasek nad Jizerou,“ prozrazuje Jaroslav Štěpánek.

Když se rodina po roce 1948 musela vystěhovat z vojenské vily v Praze do Zlaté Olešnice, Marie Štěpánková si sháněla práci po celém okolí. Ale jako manželku západního letce ji v žádné škole nevzali. Pracovala pak v textilce Seba –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ mazala stroje olejem a vazelínou, dělala svačinářku a vypomáhala v závodní jídelně. „Navzdory všem problémům se měli s tátou hodně rádi. Nikdy na sebe doma nezvýšili hlas,“ kvituje Jaroslav Štěpánek.

Se samými jedničkami musel na zednické učiliště

Na statečnost Miloslava Štěpánka doplatil jeho starší syn Miloslav. Poté, co v roce 1962 dokončil se samými jedničkami základní školu, složil úspěšně přijímací zkoušky na gymnázium v Tanvaldě. Po něm chtěl pokračovat na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a jít ve stopách svého otce.

„Ve Zlaté Olešnici ale bydlel kádrový ředitel Seby. Žaloval řediteli tanvaldské přádelny, který došel na gymnázium a řekl, že syn západního letce tam přece nesmí studovat,“ prohlašuje Jaroslav Štěpánek. Bratra tak do dvou týdnů ze seznamu přijatých studentů vyškrtli a nakonec nastoupil na zednické učiliště do Jablonce nad Nisou.

Časem si však polepšil. Díky svému mistrovi přestoupil na stavební průmyslovku a odtud se pak dostal do Prahy na architekturu. Po vysoké škole působil v Hradci Králové a potom vedl architektonický ateliér v Liberci. Aby však funkci dostal, vstoupil do KSČ, na rozdíl od svého bratra Jaroslava.

Jaroslav Štěpánek ještě shodou náhod zažil paralelu se svým otcem. Když v roce 1968 narukoval jako ‚záklaďák‘ na vojnu, udělali tam z něj meteorologa. K jeho překvapení u raketového vojska. Jako syn bývalého důstojníka západní armády navíc sloužil u jednotky s taktickými jadernými zbraněmi. Jeho možným nepřítelem byla tehdy paradoxně i Velká Británie, po jejímž boku válčil Miloslav Štěpánek proti nacistům.

Komunisti nechtěli, aby měl velký pohřeb

Letec Miloslav Štěpánek zemřel v roce 1979. „Komunisti otci trochu zaškodili ještě po smrti. Na kremaci jsme objednali dva autobusy s odjezdem ze Zlaté Olešnice. Ale přijel jen jeden a hodně lidí zůstalo na zastávce a do Liberce se nedostali,“ vzpomíná syn Jaroslav.

Jeho válečné medaile a vyznamenání schraňuje Vlastivědné muzeum v nedalekém Vysokém nad Jizerou. Rodina je muzeu věnovala kolem roku 2000 krátce předtím, než její nový dům v Plavech-Haraticích vykradl zloděj. Štěpánkovi při vloupačce přišli o část památek po slavném letci – o vojenské odznaky a o odznak připomínající jeho povýšení na plukovníka in memoriam. Zůstaly jim však kromě uniformy a letecké kukly jeho deníky, které si psal za války i po ní, stejně jako některé další dokumenty a fotografie.

Rodina uchovává také otcovy zbraně, které letcovi synové kdysi náhodou objevili. „Když jsme s bratrem dostávali rozum, raději jsme vzali pistoli a kolt ze skříně a uschovali na půdě pod prkno v podlaze,“ říká Jaroslav Štěpánek.

Po letech rodina dům ve Zlaté Olešnici prodávala a bratři si vzpomněli, co leží pod podlahou. Nechtěli tam tatínkovy zbraně nechat novým majitelům. „Sundali jsme prkno a nic pod ním nebylo. Pokračovali jsme v hledání a na zbraně jsme narazili o kus dál. Asi je pod podlahou posunula nějaká kuna,“ prozrazuje Jaroslav Štěpánek. Teď už má pistoli a kolt legálně jeden jeho příbuzný.

V roce 2022 Miloslav Štěpánek obdržel in memoriam Poctu hejtmana Libereckého kraje. O dva roky později zaplatil Liberecký kraj pamětní desku na domě ve Zlaté Olešnici, kam se Miloslav Štěpánek s rodinou uchýlil pro propuštění ze žaláře. „Při odhalování pamětní desky se sešla velká skupina lidí a vyprávěli si o otci. Bylo úsměvné, že nám tam seshora jako meteorolog poslal na pietní akt velký déšť,“ uzavírá Jaroslav Štěpánek.

Diskuze

Diskuze84

Sdílejte článek

Blog Jihlavské listy

Úvod blogu
Podmínky užívání blogu

Autoři

Archiv


Poslední příspěvky

RAF 04.11.2024
ZNEUŽITÍ IDENTITY 10.10.2024
RUŠIČKY 08.10.2024
“Březinky dostanou novou tvář“ – „vyroste most nad Březinovými sady“, v Jiskře 21. 3. 1967, 04.10.2024
TŘI PRUTY SVATOPLUKOVY 27.09.2024

Poslední komentáře

AlquinoIntig: My, občané Protektorátu (1/3)
JuneEmogy: My, občané Protektorátu (1/3)
Soniakitty: My, občané Protektorátu (1/3)
IvoryTat: My, občané Protektorátu (1/3)
Zdeněk Gryc: RAF

Můj Blog

Přihlášení do blogu
Registrace na blog
Reklama

15 komentářů

Přidat Komentář

  • Zdeněk Gryc  | 04.11.2024 18:27  | Reagovat
    oprava: kde sloužil přítel studenta ZG ------------------------------------- PS. anonymové + azbukové "Ivane idi domóv, čaká ťa Nataša"
    • Svatopluk Beran  | 04.11.2024 22:42  | Reagovat
      Zdeněk Gryc | 04.11.2024 18:27 | Reagovat "Ivane idi domóv, čaká ťa Nataša" -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ,,Ami go home,, zní z celého světa od běžných občanů toho kterého státu k 700 stům amerických základen po celém světě, jenž zajišťují americké vyvražďování a toleranci genocid u svých vazalů. https://de.wikipedia.org/wiki/Ami_%E2%80%93_go_home%21 Ami – jdi domů! (podobně: Yankee go home ; anglické „go home!“ pro „go home!“) byl slogan nebo politický slogan , který byl po druhé světové válce zvláště rozšířen v západoevropské sféře vlivu a v zemích východního bloku. Je namířen proti přítomnosti amerických vojenských sil v zemi. V Německu se slogan stal populárním v raných fázích studené války prostřednictvím stejnojmenné písně od Ernsta Busche na melodii Tramp! Tramp! Tramp! V 60. letech byl slogan používán mimoparlamentní opozicí v reakci na válku ve Vietnamu a zůstal relevantní během mírového hnutí v 70. letech. Poté se stále více vytrácela z povědomí veřejnosti, ale s ironickým podtónem přešla do všeobecného užívání. Válka v Iráku dala sloganu od roku 2003 novou popularitu v politických požadavcích.
      • zg  | 04.11.2024 23:59  | Reagovat
        O vlku a o Beranu -------------------------- Ezop vydaný u Ogilbyho, Londýn 1665 Předmluva Romula mudrce na Knihy Ezopovy I. - První kniha Ezopova O kohoutu a perle O vlku a o beranu O myši, žábě a luňáku aneb supu O lvu, vlku, koze a ovci O psu a o kusu masa O psu a o ovci O zloději a o slunci O vlku a o řeřábu O muži a o hadu O dvou psech O voslu a lvu O dvou myších O vorlu a lišce O vorlu, hlemejždi a vráně O havranu, sýru a lišce O voslu a o štěněti O lvu a o myši O dvou supích O lvu, kanci, bejku a voslu O vlastovici a o jiných ptácích II. - Druhá kniha Ezopova O žabách O zloději a o psu O svini souprasní a o vlku O hoře ku porodu pracující O vlku aneb psu a o jehněti O starém psu a o pánu jeho O zajících a žabách O vlku a kozlátku O holubu, supu a krahujci O chudém člověku a o ještěrce O jelenu, o vlku a o ovci O havranu nebo vráně a o pávu O obrazu a o vlku O mouše a mravenci O mouše a o mezku O vlku a o lišce O žábě a volu O lišce a o čápu O kolčavě a o hospodáři III. - Třetí kniha Ezopova O lvu a o pastýři O voslu a frýzu O lvu a koni O zvířatech a o ptácích O frejířce a o mládenci O slavíčkovi a o krahůjci O lišce a o vlku O jelenu a o lovci Fabule vynechaná O ženě a o muži jejím umrlém O otci a nepodařilém synu O zlém a ještě o horším O vlcích, o ovcích a o psích O muži a o sekeře O rukou, nohách a břichu O vopici a lišce O vlku a o psu O jelenu a o volu O kramáři a o voslu O lvu a o vopici IV. - Čtvrtá kniha Ezopova O lišce a o hrozních O kolčavě a o myších O vlku, o pastýři a o myslivci O voslu a o lvu O rysu a sedláku O řezníku a o skopcích O jedli a o třtině O ptáčníku a o ptácích O supu a o jiných ptácích O koni, o jelenu a o myslivci O starém lvu a o lišce O nemocném oslu a o vlku O jednom velkém kozlu a třech malých O člověku a o lvu O vráně a o ovci O bleše a o velbloudu Z jiných souborů bajek Člověk a divý muž Těžko jest přirození změniti O dvou tovaryších O žábě, o žabinci a o ptácích O lišce a kohoutu O lišce a o kočce Liška a lev Oliva a fík Orel a brouk Pocestní a platan Sever a Jasoň Liška a kozel O kočce a kohoutu O medvědu a včelách O lvu a myši O kanci a oslu O vlku a lišce O želvě a žabách Kočka a myš Listy většího formátu, nevydané v edici Johna Ogilbyho Z knih Ezopových O člověku pravdomluvném, o lháři a o vopici O pávu bohyně řečené Juno a o slavíčkovi O člověku lysém a o muše O mravenci a o kobylce O meči a o poutníku Z jiných soborů bajek O dvou krabech O hadu, lišce a ježkovi Husy a řeřábi Slepice zlatonosná Liška a trní O sedláku a mladém býku O žíznivé vráně O větru a džbánu Duby a Zeus Tygr a liška O závistivém psu O vlku a o lišce
      • Zdeněk Gryc  | 06.11.2024 10:16  | Reagovat
        Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla Píše o RAF zdenek gryc | 04.11.2024 18:21 ------------------------------------------- Svatopluk Beran říká: Středa, 1. 11. 2023 v 8:46 … STARÝ MUŽI POKUSTE SI TO ZAPAMATOVAT. ———————————————– zapamatovat a psát na blogu JL o osudech pilotů RAF Po „OSVOBOZENÍ RA“ --------------------------------- RAF Zdeněk Gryc | Úterý, 7. 11. 2023 v 15:58 Rudolf Nedoma „Na poli lidských konfliktů ještě nikdy nevděčilo tolik za tak mnoho tak málu“ Churchillův projev o Bitvě o Británii 20. 8. 1940. Pozvánka Je mi ctí pozvat Vás na vernisáž výstavy, věnované čtyřiceti našim příslušníkům Britského Královského letectva RAF z Boskovic a okolní oblasti, pod názvem: Rodáci z Boskovic a okolí ve službách Královského letectva Vernisáž se koná dne 7. Května 2015 v horní části náměstí v Boskovicích ——————————————————————— Jedním, z těchto čtyřiceti příslušníků RAF je Rudolf Nedoma, který napsal knížku: „Bombardovali jsme Německo“, vydanou v roce 1946, V. Kutil Olomouc. Knížku věnoval jako upomínku, sekundánkovi RG Židenice, na společné prázdniny, strávené v roce 1946 v Rožnově. Přítelíčkovi a jeho rodině se omluvil pohlednicí, odeslanou dne 1. 4. 1947. BERKS: „Prosím za prominutí, že jsem se nepřišel ani rozloučit. . . Snad se jednou přijedeme podívat do Rožnova“. Rudolf Nedoma No, Zdeněk Gryc se nedočkal. PS. R. N. bydlel v Brně-Černovicích. Na letiště na kopci to neměl daleko. Svoji drobnou Angličanku nacpal do Spitfire… Pohlednici si vyžádali boskovičtí jako autentickou „omluvenku“ pro předmětnou výstavu RAF.
  • Zdeněk Gryc  | 04.11.2024 23:16  | Reagovat
    Etnografie, z řeckého grafó „píši a ethnos „etnikum, lid, národ“, také národopis, je pojem z oblasti společenských a kulturních věd, který může být chápán jako samostatná věda zabývající se etniky, subdisciplína antropologie, obdoba folkloristiky, sběratelství spjaté s lidovou kulturou nebo jako zvláštní vědecká metoda. Má úzký vztah k etnologii, od které je někdy odlišována a jindy naopak splývají. V původní pojetí středoevropských osvícenců 19. století byla etnografie popisem národů či etnik, zatímco etnologie obecnou, komparativní, vědou o národech či etnikách. Později ale začala být chápána jako studium lidové kultury, obdoba folkloristiky, s nejasným vztahem k etnologii. V některých zemích jako Francie, Španělsko nebo Portugalsko se pro vědy o národech prosadil název etnologie, a etnografie znamená především jako sběratelství a péči o kulturní dědictví. V anglicky mluvících zemích se prosadil pojem antropologie. ---------------------------------- PAMĚŤ NÁRODA Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století1. Jejím stěžejním projektem je Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a archiválií z období totalit1. Sbírku spravuje ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů2. Post Bellum spolupracuje také s Českou televizí a partnery z dalších zemí
  • Zdeněk Gryc  | 04.11.2024 23:36  | Reagovat
    NE - ANONYMNÍ PŘÍBĚŠHY NAŠICH SOUSEDŮ hákový kříž - kladivo a srp /zatím bez azbuků/ Vždy je dobré vědět, kdo je majitelem daného média, říká novinářka Sabina Slonková, šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz. Shodneme se, že rozpoznat propagandistické články je stále těžší? I díky internetu, který změnil média? ----------------------------------------- Ano, nová média vnesla nový prvek v tom, že na internetu můžete získat jakoukoliv informaci. Myslím, že spousta lidí nedokáže rozlišit věrohodnost jednotlivých serverů. Informaci bere stejně hodnověrnou, jako když ji má z tradičního dlouhodobě prověřeného média. Takže kdokoliv cokoliv na internet umístí, spousta lidí má tendence dát v důvěryhodnosti rovnítko mezi v podstatě pofidérní zdroj, SNAŽIVÉHO PUTINOVA TROLLA a relevantní informací. DENACIFIKACE UKRAJINY BRATRSKÁ POMOC V ROCE 1968 OSVOBOZENÝ REPUBLIKY V ROCE 1945 ----------------------------------------------- VÝMNĚNA HÁKOVÉHO KŘÍŽE ZA SRP S KLADIVEM NA RUDÉ VLAJCE -------------------------------------------- „Ze všech německých praporů se vystříhával ten kruh s hákovým křížem. Sehnalo se červené sukno a zase se to přišilo do středu a přidalo se tam kladivo a srp.“ https://www.pribehynasichsousedu.cz/jihlava/jihlava-2019-2020/bauersima-zdenek/
  • Zdeněk Gryc  | 04.11.2024 23:43  | Reagovat
    Svatopluk Beran DŘÍVE gastarbeiter v USA NYNÍ Putínův Trollinger
  • Svatopluk Beran  | 06.11.2024 09:19  | Reagovat
    Jen aby architekt socialismu, stavitel KREMLŮ a RAKUŠANŮV udavač z Volevčic nezapomněl na to, kdo ho zachránil I jeho celou jeho rodinu před otrockou prací HITLEROVSKÉHO GASARBAITRA NA UKRAJINSKÝCH PLÁNÍCH, POKUD BY ŘÁDĚNÍ FAŠISTŮ ON A JEHO RODINA VŮBEC OD NICH PŘEŽILA. ŠACHOVÁNÍ S HISTORIÍ JAK V HISTORII KOMUNISTŮ TAK I DNES AMERICKO-ČESKÝMI NEOLIBERÁLI JE ODPORNÉ A HNUSNÉ. DUKLA JE MEMENTEM PROČ JEŠTĚ ŽIJEME, NE PLZEŇ KAM DORAZILI AMERIČANÉ OCHRAŇOVAT PĚT LET BESTIÁLNĚ VRAŽDÍCÍ HITLEROVCE, PŘEDEVŠÍM NA VÝCHODĚ EVROPY. https://www.youtube.com/watch?v=Jf9j3dg9nSI
  • ZG  | 06.11.2024 16:58  | Reagovat
    V těchto dnech Hřbitov Jihlava lidé nezapomněli. Svíčičky na symbolickém hrobu RAF, vpravo od kříže se siluetou letounu Supermarine Spitfire, britského jednomístného stíhacího letounu sloužící v RAF a v letectvech dalších spojeneckých armád během druhé světové války. Letoun tvořil spolu s Hurricany základ britského stíhacího letectva během bitvy o Británii, kdy se Stalin s Hitlerem drželi za ručičky. Autorem pomníku je Martin Herzán: Napíšu pravdu a budu kritizován 6.12.2014 • • Jihlava – Vyšla nová kniha, kterou napsal Martin Herzán a dal jí název Utajené dějiny Jihlavy 20. století. Spisovatel, historik a výtvarný umělec. To o sobě uvádí na svých internetových stránkách Martin Herzán v kolonce povolání. Je třebíčským rodákem, bydlí v Jihlavě. Za sebou už má vydání několika publikací, v poslední době se zaměřil na moderní dějiny v místech na Vysočině. Jeho knihy mají doma určitě v Třešti na Jihlavsku, v Třebíči nebo Jihlavě. ------------------------------------------------------------------------------------------------- Nyní vydal svůj v pořadí šestnáctý titul, kniha dostala název Utajené dějiny Jihlavy 20. století. ------------------------------------------------------------------------------------------------- Myslíte, že třeba i za dalších padesát či sto let bude možné, aby někdo napsal podobnou knihu, jakou jste vytvořil nyní vy? Tedy něco jako Utajené dějiny Jihlavy 21. století. Nebo takové utajování bylo podle vašeho názoru specifické především pro 20. století? V knize jsem se rozhodl zaměřit na 20. století. Je nejaktuálnější historií, ale paradoxně nejméně zpracovanou. Pro historiky to možná není zatím zajímavé období, ale až se tak jednou stane, pamětníci budou již mrtví a fotografie a kroniky budou dávno na skládkách nebo proletí komínem. S takovýmto přístupem opravdu jednou někdo napíše Utajené dějiny Jihlavy i pro 21. století, protože tu vznikne mnoho dalších nezdokumentovaných událostí a záhad. Co bylo vaší hlavní inspirací pro napsání knihy Utajené dějiny Jihlavy 20. století? Byl jsem zděšen, kolik zajímavého, výjimečného i tragického se v Jihlavě ve 20. století stalo, ale nikdo o tom nepíše. Jsem zděšen, kolik poučení nám přineslo v našich jihlavských dějinách 20. století, ale nikdo se z dřívějších chyb nepoučil. Bylo v té vaší motivaci i něco, řekněme, osobního? Nějaká událost, která se dotkla například vaší rodiny, vašich předků, něco, co vás vedlo k tomu, že by bylo dobré to ozřejmit obecně? Může to být třeba i životní příběh mého dědečka, inženýra architekta Jiřího Herzána, který pracoval celý život jako architekt v jihlavském Stavoprojektu a celou dobu tam bojoval s tupohlavostí režimu a spoustou doslova zrůdných nápadů, které měly zničit krásu a podstatu Jihlavy. Už jen z úcty k jeho odvaze mě velmi trápí osud Jihlavy a fakt, že ji ničíme dodnes.
  • Zdeněk Gryc  | 06.11.2024 22:23  | Reagovat
    Právě v ČT Dunkerk Filmový příběh, který se postupně rozvíjí na zemi, na moři a ve vzduchu, sleduje osudy několika stovek tisíc britských a spojeneckých vojáků v nepřátelském obklíčení na plážích u Dunkerku. Bezbranné muže pod sebou se snaží chránit Spitfiry Královského letectva, když zaměstnávají nepřítele v oblacích. Mezitím se stovky malých plavidel s vojáky i civilisty u kormidla vydávají na záchrannou misi. V zoufalé snaze zachránit alespoň zlomek uvězněné armády dají jejich posádky v závodě s časem v sázku vlastní životy. ------------------------ Co dělal v té době Hitler a Stalin. Jeho pokračovatel je Putin, e ?
    • Svatopluk Beran  | 07.11.2024 09:28  | Reagovat
      PO MILIONKRÁTE TĚM NEVĚDOMÍM, HLUCHÝM A SLEPÝM O TOM, CO SE DÁ DĚLAT V DEMOKRACI, KDYŽ JSEM JEŠTĚ SILNÝ A MÁM JEŠTĚ EKONOMICKOU SÍLU SE ROZHODNOUT, NEŽ O NI SVOU ZÁPADNÍ OBCHODNĚ-VÁLEČNOU STUPIDITOU PŘIJDU. STALIN SI NECHÁVAL ČAS NA ZRADU ZÁPADNÍCH ZEMÍ KTERÉ KOLABOROVALI S HITLEREM - //MNICHOVSKÁ DOHODA //FAŠISTICKÉ NĚMECKO - FAŠISTICKÁ ITÁLIE - VYCHCANÁ FRANCIE - VYCHCANÁ ANGLIE - VYCHCANÉ SPOJENÉ STÁY AMERICKÉ, VČETNĚ POLSKA// KTEŘÍ KOLABOROVALY S HITLEREM. FINSKU NAVRHL VÝMĚNU ÚZEMÍ, ABY SE PŘES FINSKO NEDOSTAL HITLER PŘÍMO K LENINGRADU A PŘES POLSKO PŘÍMO NA HRANICE S RUSKEM. TAK ZVOLIL PREVENTIVNÍ MOŽNOST, VÁLKU S FINSKEM A S POLSKEM, KDYŽ ZÁPAD ZRADIL ČESKOSLOVENSKOU REPUBLIKU - VYDAL JI FAŠISTŮM K POSTUPNÉMU POCHODU HITLERA PRO VÝCHODNÍ LEBENSRAUM, TEHDEJŠÍHO SOVĚTSKÉHO SVAZU. SVĚT TAHLE ZRADA ZÁPADU ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY STÁLA NESMÍRNÉ UTRPENÍ, KONCENTRAČNÍ TÁBORY, DĚTI NAHÁZENÉ FAŠISTY VE STUDNÍCH, HOLOKAUST NA 6 MILIONECH ŽIDŮ, 50 AŽ 70 MILIONŮ MRTVÝCH PO CELÉM SVĚTĚ. TENTOKRÁT SE MÍSTO HITLEROVSKÉHO NĚMECKA POKOUŠÍ O TO SAMÉ V EVROPĚ, TROCHU JINÝM ZPŮSOBEM SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ. KDYŽ DOBÝVAJÍ PRO SVŮJ LEBENSRAUM NA DRUHÉ STRANĚ POLOKOULE NEŽ SAMY AXISTUJÍ, POMOCÍ HOSPODÁŘSKÉHO TERORISMU NA EVROPĚ A NÁSILNÝCH PUČŮ SPOLU S EVROPSKÝMI VAZALY, OD KTERÝCH NEODEŠLY PO DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE ZPĚT. NAMÍSTO ABY RESPEKTOVALY POHLEDY OBČANŮ EVROPY - AMI GO HOME - UPLÁCEJÍ PÁTÉ PROAMERICKÉ KOLONY V EVROPĚ K VÁLKÁM A ROZŠIŘUJÍ SVÉ MILITARISTICKÉ POTŘEBY, SVÉ ZBRANĚ, SVÉ VOJENSKÉ ZÁKLADNY A SVŮJ VOJENSKO-HOSPODÁŘSKÝ TERORISMUS DOMINOVÝM EFEKTEM PO EVROPĚ. JE ZAPOTŘEBÍ VYPRÁSKAT VOJSK USA Z EVROPY. EVROPA SVOU VLASTNÍ ARMÁDU BEZ NATa, TEDY BEZ USA A KAŽDÁ EVROPSKÉ ZEM SE 4 PROCENTY HDP NA OBRANU. RUSKO VLASTNÍ ARMÁDU ČÍNA VLASTNÍ ARMÁDU INDIE VLASTNÍ ARMÁDU USA VLASTNÍ ARMÁDU atd. MAZI KAŽDOU ZEMÍ ZVLÁŠŤ SMLOUVA O NEUTOČENÍ A MÍRU BEZ STRATEGICKÝCH, NĚKOLIKA ZEMÍ SPOJUJÍCÍCH, SMLUV. V EVROPĚ PAK JEŠTĚ PÁS NEUTRÁLNÍCH ZEMÍ OD SEVERU K JIHU. NORSKO-ŠVÉDSKO-FINSKO-POLSKO-ČR-SLOVENSKO-RAKOUSKO-MAĎARSKO-BULHARSKO-ŘECKO-CHORVATSKO-SRBSKO-MAKEDONIE-ALBÁNIE-SLOVINSKO. USA NA SVÉM PÍSEČKU - TRAMP TO TEĎ ŘÍKÁ - RUSKO NA SVÉM PÍSEČKU - ČÍNA NA SVÉM PÍSEČKU - INDIE NA SVÉM PÍSEČKU atd. ŽÁDNÉ NOVÉ KŘESŤANSTVÍ - FAŠISMUS - AMERIKANISMUS - KOMUNISMUS -
  • Svatopluk Beran  | 09.11.2024 06:32  | Reagovat
    Bitka o Lipovec. Právě na YOU TUBE Něco o shodnosti dnešní AMERICKÉ PROXI války proti RUSKU se zatažením EVROPSKÝCH zemí do této války o další AMERICKÝ světový LEBENSRAUM, se shodností s Hitlerovským pokusem o pokus se zatažením EVROPSKÝCH zemí do války proti Rusku o východní LEBENSRAUM, v prospěch FAŠISTICKÉHO NĚMECKA. Všimněme si hlavně projevu Tisa ke vstupu Slovenského národa do války vedle Hitlerovského Německa proti Rusku a srovnej me ho s postojem Fica a přístupy dnešní české DESOLÁTNÍ vlády PROAMERICKÝCH ŠVÁBŮ, včetně projektu AMERICKÉ AMBASÁDY v Č.R., dnešního presidenta české republiky, bývalého komunistu a studenta vojenského zpravodajství Varšavské smlouvy, PETRA PAVLA, který dostal většinu volebních ženských hlasů protože je HEZKÝ. :) VZPOMEŇ ME SI TÉŽ NA PŘÍSTUP MINISTRA VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY RAKUŠANA, KDY NEPOCHOPITELNĚ STUPIDNĚ NECHAL VYVĚSIT NA SVÉ MINISTERSTVO VNITRA BANER S OBRAZEM DNEŠNÍHO HLAVNÍHO RUSKÉHO VLÁDNÍHO PŘEDSTAVITELE. NEDOMNÍVÁM SE ŽE NĚKDY NĚCO PODOBNÉHO VYVĚSILI NA SVÉ MINISTERSTVA KOMUNISTÉ V SOCIALISTICKÉM ČESKOSLOVENSKU, AMERIČANÉ V AMERICE, ČI SNAD I FAŠISTÉ V NĚMECKU. ÚROVEŇ TÉTO VLÁDY, KTERÁ DOKONCE VYHRÁLA U ÚSTAVNÍHO ZÁVISLÉHO SOUDU PŘI, O VLÁDOU UKRADENÉ PENÍZE DCHODCŮM S ODŮVODNĚNÍM ŽE BY SE JEDNALO - O HOSPODÁŘSKOU ŠKODU - PRO TUTO VLÁDU A JEJÍ DNEŠNÍ DŮCHODOVÉ PARAMATRÁLNÍ ZMĚNY - JSOU DCHODCI HOSPODÁŘSKÁ ŠKODA - PŘEJ ME SI JEN ABY TATO DNEŠNÍ DESOLÁTNÍ VLÁDA, V PODSTATĚ JIŽ JEN JEDNOROČNÍ VLÁDA MRTVÝCH VLKŮ A PROAMERICKÝCH ŠVÁBŮ, MUSELA NÉST PO UKONČENÍ SVÉ VLÁDY ZA MNOHÁ SVÉ ROZHODNUTÍ, PROVEDENÁ NESTARDANTNÍMI POSLANECKÝMI METODAMI, TRESTNÍ ODPOVĚDNOST. Např. Vytvoření legálního prostoru pro budoucí pochybně vládnoucí vládu - POZVAT NA NAŠE ÚZEMÍ JEDNOSTRANNĚ VOJSKA CIZÍ VELMOCI - uzavřít OBCHODNÍ NEVÝHODNOU SMLOUVU NA DESÍTKY LET, PRO NEPOTŘEBNÉ OBRANÉ PROSTŘEDKY PRO NAŠÍ REPUBLIKU, VYDÁVAT A TÍM OKRÁDAT ČESKÉ OBČANY O JEJICH PENÍZE PŘEPOSÍLÁNÍM TĚCHTO PENĚZ NA AMERICKOU VÁLKU S RUSKEM NA UKRAJINĚ, atd. https://www.youtube.com/watch?v=GdUqPxSG3Vc
  • Svatopluk Beran  | 11.11.2024 09:52  | Reagovat
    ULTRAPARAVICOVÝ SIONISTICKO-ŽIDOVSKÝ STÁT POD VEDENÍM - BENJAMINA NETANJAHUA, SAMOTNÉHO STÍHANÉHO ŽIDOVSKÝM STÁTEM - DÁL ZA KRYTÍ USA, VČETNĚ ČESKÉ HAVLOVY DEMOKRACIE, POD VEDENÍM FIALOVY DESOLÁTNÍ KOALICE, VYVRAŽĎUJE CIVILISTY - DĚTÍ - ŽENY - PALESTINY, SÝRIE, LIBANONU, ABY MOHL SVÝM VĚTŠÍM POČTEM OBČANŮ NA OKUPOVANÝCH ÚZEMÍCH SOUSEDNÍCH STÁTÚ NASTOLIT SVOU VLASTNÍ VLÁDU ŽIDOVSKÉHO RASISTICKÉHO APARTEJDU A DISPONOVAT SUROVINOVÝM A HOSPODÁŘSKÝM POTENCIÁLEM TĚCHTO STÁT PRO DALŠÍ A DALŠÍ ŽIDY PŘICHÁZEJÍCÍCH Z CELÉHO SVĚTA NA TATO OKUPOVANÁ ÚZEMÍ A ZAKLÁDAT TAM DALŠÍ OBČANSKÝ ŽIDOVSKÝ APARTEID. Channel 4 News: Izrael dále vraždí civilisty, ženy a děti v Gaze, v Sýrii a v Libanonu https://blisty.cz/art/122253-channel-4-news-izrael-dale-vrazdi-civilisty-zeny-a-deti-v-gaze-v-syrii-a-v-libanonu.html Násilí na Blízkém východě je v Libanonu každodenní noční můrou. Jeden izraelský nálet zabil v neděli provincii Libanonská hora nejméně 23 lidí, Sýrie sděluje, že Izrael také bombardoval obytnou budovu nedaleko Damašku a zabil sedm civilistů. A v Gaze bylo podle oficiální palestinské tiskové agentury při útoku zabito nejméně 33 civilistů v neděli brzy ráno, na dům v táboře Džabalia, Harry Fawcett přináší tuto reportáž, která obsahuje znepokojující záběry a informace: TATO ŽIDOVSKÁ GENOCIDA NA SOUSEDECH BY SE BEZ KRYTÍ MILITARISTICKÝCH SVĚTOVÝCH POTŘEB A ZÁSOB SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH, NEMOHLA NIKDY TAKOVÝMTO ZPŮSOBEM DÍT. KTEROU ČÁST SVĚTA ASI OPĚT ČEKÁ ZE STRANY USA PODPORA ČI PŘÍMÉ VYVRAŽĎOVÁNÍ CIVILISTŮ? TOTO SVĚTOVÉ MILITARISTICKO-HOSPODÁŘSKÉ ZLO PODPOROVANÉ A UDRŽOVANÉ SPOJENÝMI STÁTY AMERICKÝMI JE DNEŠNÍM NEŠTĚSTÍM TÉTO PLANETY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Svatopluk Beran  | 11.11.2024 10:02  | Reagovat
    TOTOŽNOST ČINNOSTI HITLEROVSKÉHO FAŠISTICKÉHO VERMACHTU NA VÝCHODĚ EVROPY ZA 2SV BYLA STEJNÁ, JAKOU DNES PROVÁDÍ SIONISTICKO-ŽIDOVSKÁ VOJSKA NA ÚZEMÝCH SEMITŮ PALESTINY, SÝRIE, LIBANONU. NOVÝ APARTEIDNÍ ŽÍDOVSKÝ SYSTÉM SE ŠÍŘÍ JAKO ODPORNÝ HMYZ DÁL A DÁL PO BLÍZKÉM VÝCHODĚ. https://www.youtube.com/watch?v=yEai9MrfwtU
    • Zdeněk Gryc  | 13.11.2024 19:09  | Reagovat
      16.6.2017 Radek Gális Konečně je splacen další z dluhů, které má česká společnost vůči lidem bojujícím za svobodu a demokracii. Minulý měsíc byl 8. května povýšen do hodnosti brigádního generála válečný pilot Miroslav Antonín Liškutín (97), --------------- VELITEL NAŠEHO LETIŠTĚ BRNO - SLATINA kde složil přítel studenta ZG pilot RAF Rudolf Nedoma ---------------------------------------- něco by se u Berana o RAF, meritu blogu nenašlo ------------------------------------ „ Pan generál Emil Boček dodnes žije v Brně a je velkým brněnským patriotem.“ Pan generál svižně a vesele se zůčastnil vernisáže knihy „mladého skauta“ Jiřího Dunděry . . . spojujeme minulost s budoucností . . . MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUSEUM Prezentace knihy S bombardéry na válečném nebi se uskutečnila ve středu 7. listopadu 2018 Bylo to opravdu pěkné, byla tam také, Eva Rozehnalová. Rozehnal byl velký přítel Dunděry. ZG dělal s Dunděrou přijímačky na FA, to jsou věci, že ? [vloženo: 22. října 2018] Moravské zemském muzeum zve na prezentaci knihy S bombardéry na válečném nebi. Kyjovjáci u třistajedenáctky, která se uskuteční ve středu 7. listopadu 2018 v 17 hodin v přednáškovém sále Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu 8 v Brně. Nová kniha kyjovského autora MUDr. Jiřího Dunděry S bombardéry na válečném nebi s podtitulem Kyjovjáci u třistajedenáctky navazuje svým tématem na jeho již dříve vydané publikace, věnované našemu protinacistickému odboji. Tentokrát jde o československé letce britského Královského letectva (RAF), konkrétně o šestici příslušníků 311. bombardovací perutě, pocházející z kyjovského regionu. Pouze dva z nich se dožili konce války, aby pak po únoru 1948 museli znovu odejít do exilu. O osudech této šestice hrdinů boje za svobodu naší země vypovídají jejich vlastní vzpomínky i výpovědi pamětníků, korespondence, archivní dokumenty, novinové články a fotografie. Knihu vydal letos na jaře spolek Kyjovské Slovácko v pohybu a autorsky se na ní podílel také PhDr. Jan Břečka z Moravského zemského muzea. http://www.mzm.cz/aktuality/prezentace-knihy-s-bombardery-na-valecnem-nebi-se-uskutecni-ve-stredu-7-listopadu-2018/ ----------------------------------- Bojovníci RAF mají pamětní desku Jihlavské listy 19.7.2018 Aktuality/Komentáře (5), autor: Nela Kovářová Vzpomínku na rodáky z Luk nad Jihlavou mají už od soboty 30. června obyvatelé městyse každý den na očích. Poslední červnový den tu před louckým muzeem totiž dvěma hrdinům ze 2. světové války a bojovníkům za britské královské letectvo RAF, Jaroslavu Řehořovi a Jaroslavu Součkovi, odhalili pamětní desku. Zapletal Jaroslav * 11. května 1911, Jevíčko, okr. Svitavy † 1. ledna 1945, Orkneje (Velká Británie) stavební inženýr, letec 311. čs. perutě RAF Nejstarší ze čtyř synů profesora Jaroslava Zapletala vychodil Základní školu v Jevíčku. Gymnázium až do 6. ročníku absolvoval v Telči. Maturoval však v Kroměříži. Vystudoval pak stavební inženýrství a absolutorium získal také jako inženýr stavby letadel. Ještě za studií projektoval v Brně na výstavišti padákovou věž pro výcvik výsadkářů. V roce 1935n na větroni Šedý vlk dosáhl evropského rekordu v plachtění v trvání 16 hodin. Jako zaměstnanec Zbrojovky Brno byl vysílán na stavby do ciziny. V roce 1938 byl v Tehránu, kde se budovaly zbrojní závody proti nacistické expanzi. Když vypukla druhá světová válka, přihlásil se tam dobrovolně na frontu. Se svým přítelem Čestmírem Adamcem prošli celý Orient, aby se v Jerichu připojili k československé jednotce. Jako pěší vojín bojoval pak v Sidi – Bisher, Agami, Tobruku a El – Allamainu, kde Češi a Poláci bojovali proti Rommelovi. Počátkem r. 1943 byl odvelen do Anglie, kde byl po krátkém výcviku zařazen do bojového letectva. V září 1944 se v Anglii oženil 1. ledna 1945 těsně po půlnoci byl \liberátor PP-Y FL 949 s osmičlennou posádkou, ke které Ing. Zapletal patřil, zasažen střelou německého torpédoborce a přetížen námrazou se roztříštil o skálu. Stalo se to na ostrůvku Hoy u Scapa Flow v Orknejích. Zahynula celá posádka. Ing. Jaroslav Zapletal je pohřben na hřbitově v Ilfracombe na roddiném hrobě u sv. Anny v Telči je na pomníku uvedeno jeho jméno. Rovněž je uveden na pamětních deskách obětí druhé světové války v ambitu kostela sv. Jakuba. (Dopis Č. Adamec z Istanbulu Zapletalově matce z 13. dubna 1951. Dopis bratra Jiřího Zapletala z Austrálie z 10. listopadu 1979, obojí uloženo u jm) Dodatek VLOŽIL: Terezie Veselá (02.10.2012) , UPRAVIL: Terezie Veselá (28.11.2012) . Jaroslav Zapletal, který zahynul několik minut po Novém roce 1945, čekal se svou anglicku manželkou dítě. Existuje v CZ podobně romanticko-hororová story? Na realizaci jeho pomníku na vhodném místě v Telči se stále čeká. ------------------------------------------------------------ ANONYM : . . . Kdo se hrabe jen v minulosti, stane se jen onou příslovečnou starou strukturou, která už nemá dnešnímu světu co říci. . . Nebylo by lepší na stará kolena věnovat se raději angličtině, než tahání kostlivců ze skříně? čtenář | 2015-05-16 16:39:46 | Reagovat

Přidat Komentář Vrátit se nahoru