Reklama
Dnes je neděle 24.11.2024      svátek má Emílie
Zpět
Zdeněk Gryc

Architekt - důchodce - autor sídliště Březinovy sady, žák profesora Rozehnala, který si váží osobnosti PhDr. F. Hoffmanna a Václava Havla

20 let v NATO - 30 let ve svobodě

Zdeněk Gryc | 11.03.2019 08:34

20 let v NATO - 30 let ve svobodě SAMETOVÁ REVOLUCE stejně jako členství v NATO je zásluhou především Václava Havla. Jeho zásluha je uvedena ve třech větách a dvou paragrafech ústavy, které říkají, že Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii. Země V4 slaví 20 let v NATO: Už to není jen o tancích a letadlech, zdůraznil Babiš ve Varšavě Premiéři a ministři obrany zemí visegrádské čtyřky oslavili ve Varšavě dvacáté výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Předseda vlády Andrej Babiš  na ceremoniálu zdůraznil přínos Aliance pro českou bezpečnost. Výzvou do budoucna je podle něj zajištění kybernetické bezpečnosti. Babiš také varoval před antiamerikanismem. „Bez Ameriky není obrana Evropy možná,“ řekl. Všichni předsedové vlád V4 se shodli na tom, že význam NATO neklesá. „Čas klidu a míru se může rychle změnit,“ prohlásil na úvod oslav polský premiér Mateusz Morawiecki, který zdůraznil zvláště význam NATO v ochraně před hrozbami z Ruska.

Pellegrini: Nesmíme být snadnou kořistí

Podle předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho neměl a nemá vstup do NATO ani EU pro visegrádské země rozumnou alternativu. „Kdybychom vystoupili, nestaneme se mostem (mezi Západem a Východem), ale snadnou kořistí,“ varoval Pellegrini s odkazem na státy, v jejichž zájmu je podle něj „udržovat nestabilitu“. Před dvaceti lety, 12. března 1999, vstoupila Česká republika do Severoatlantické aliance (NATO). Předtím bylo Československo součástí Varšavské smlouvy a základní vojenskou službou si musela projít většina mladých mužů. Připomeňte si historii armády, jak z doby socialismu, tak po roce 1989 a po vstupu do NATO. Díky NATO mohla česká armáda dospět, říká náčelník jejího generálního štábu středa, 6. 3. 2019

Blog Jihlavské listy

Úvod blogu
Podmínky užívání blogu

Autoři

Archiv


Poslední příspěvky

RUDÉ PRÁVO 19.11.2024
OSVOBOZENÍ 16.11.2024
RAF 04.11.2024
ZNEUŽITÍ IDENTITY 10.10.2024
RUŠIČKY 08.10.2024

Poslední komentáře

<a href=https://spb-generic.ru/poxet>дапоксетин купить без рецепта</a>: My, občané Protektorátu (1/3)
Tiffanyvah: My, občané Protektorátu (1/3)
Chrisappar: My, občané Protektorátu (1/3)
Mirtem: My, občané Protektorátu (1/3)
MelissaAmoug: My, občané Protektorátu (1/3)

Můj Blog

Přihlášení do blogu
Registrace na blog
Reklama

39 komentářů

Přidat Komentář

  • Zdeněk Gryc  | 11.03.2019 10:26  | Reagovat
    Výzva: Do Bílého domu se nedostane každý. Za Havla nás považovali za velikou zemi, říká Madeleine Albrightová Martina Spěváčková dnes 08:00 Podívejte se na rozhovor s Madeleine Albrightovou. (Video: Martina Spěváčková) Je velmi důležité, aby demokratické státy spolu mluvily a spolupracovaly, říká bývalá americká ministryně zahraničních věci Madeleine Albrightová o Severoatlantické alianci a současném světě. Česká rodačka poskytla rozhovor Seznamu. Článek Problémy ve světě podle ní způsobují dezinformace, ohrožená kyberbezpečnost a napjaté vztahy mezi zeměmi. Madeleine Albrightová v rozhovoru pro Seznam zmiňuje například východní Ukrajinu a další války, obchodní spor USA s Čínou či politickou situaci v zemích jako Turecko. Bývalá ministryně zahraničí USA se ve Výzvě vyjádřila i k Rusku. „Já si myslím, že možná připisujeme Rusku a jeho prezidentovi až moc velký vliv. Putin hraje slabými kartami. Je to někdo, kdo sice byl v KGB, ale nechci darovat Putinovi tvrzení, že je nejdůležitější člověk na světě,“ tvrdí v rozhovoru. Za problém v souvislosti s Ruskem považuje především nárůst propagandy a dezinformací z jeho strany. Babiš v Bílém domě „Každý se do Bílého domu nedostane. Muselo tam být něco, o čem se spolu chtěli bavit,“ tvrdí bývalá ministryně zahraničí. Podle jejích slov mohlo být takových témat více, ale odmítá spekulovat. „Když byl prezidentem Václava Havel, tak Česká republika byla viděna jako velikánská a morální země, která hrála velmi důležitou roli. To přátelství mezi tehdejšími prezidenty Clintonem a Havlem bylo opravdové,“ dodává. Albrightová vzpomíná v rozhovoru i na to, že Bill Clinton využíval podobná přijetí k zajímavým debatám se státníky z celého světa: „Je to správná příležitost, aby se lidé spolu bavili. S námi byl problém, že Clinton to natahoval a vždycky překročil čas schůzek.“ Složitá doba a jednoduchá řešení? „Jsou tu skupiny, které spolu nesouhlasí a nemluví. Máme problémy, které přišly s technologií. Lidé nevěří v globalizaci. Potřebujeme vůdce, kteří myslí na to, aby se lidé spojili, a nerozdělovali společnost,“ mluví v rozhovoru Albrightová o jedné z největších hrozeb dneška s tím, že společnost by se měla více zajímat nejenom o politické dění. Svoji velkou roli prý mohou sehrát i média a skuteční politici. „Momentálně to človék nevidí. Je potřebné, aby se normální lidé zajímali o život kolem sebe. Je duležité, aby se lidé zajímali o to, kdo vede zemi a jaké máme vůdce,“ dodává Albrightová. Bývalá americká ministryně zahraničí přijela do rodné Prahy, aby zde promluvila v souvislosti s výročím 20 let vstupu České republiky do NATO. V loňském roce jí vyšla i velmi úspěšná kniha Fašismus – Varování. Proč chybí ve velké politice ženy? Jak se dívat na současné světové dění? Je důvod k obavám? A proč se vždy ráda vrací zpátky do České republiky? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.
  • Jan P.  | 11.03.2019 17:43  | Reagovat
    Jak vidí Babišovu návštěvu v Bílém domě Washington Post: Babiš je dalším z řady "pravicových populistů nebo nacionalistů" ze střední a východní Evropy, které Trump v posledních měsících v Bílém domě pohostil. Nějak si nevzpomínám, že když byl Husák u Brežněva, že by kolem toho bylo takové devótní haló, jako když byl Babiš u Trumpa. Založení Varšavské smlouvy se také slavilo a vsadím boty, že kdyby bylo víc času a nezkazili to Rusové, slavila by se i nacistická okupace. "Trump chce po spojencích, aby za americké vojáky na jejich území platili pětkrát více." Dokážu ještě akceptovat členství v NATO jako způsob, jak se chránit před nejagresivnějším hovadem široko daleko, že s ním budu v jedné partě a budu za něj platit pivo, ale naprosto odmítám něco takového oslavovat.
  • jihlavák  | 11.03.2019 19:53  | Reagovat
    Vás snad musí za to neúnavné velebení systému někdo platit. Si tak říkám, co by jste asi psal, kdyby jsme se posunem času ocitli v době výročí pěti let od Vítězného února???
  • Zdeněk Gryc  | 11.03.2019 22:59  | Reagovat
    Nebo 2 let od počátku Protektorátu?
  • Jan P.  | 12.03.2019 18:26  | Reagovat
    "Bývalá americká ministryně zahraničí přijela do rodné Prahy, aby zde promluvila v souvislosti s výročím 20 let vstupu České republiky do NATO. V loňském roce jí vyšla i velmi úspěšná kniha Fašismus – Varování." Madeleine Albright - The deaths of 500,000 Iraqi children was worth it for Iraq's non existent WMD's (Madeleine Albrightová-Smrt 500 000 iráckých dětí stála za to...) youtube.com...vítejte v České republice, paní Albrightová
  • Berka  | 12.03.2019 23:46  | Reagovat
    Jo, sešla se tam docela fajn partička. Třeba Kavan - jinak dle análů velmi výkonný spolupracovník StB - taky dneska dostal za podpis vstupu do NATO medaili... Ale ten určitě taky estébákům práskal jenom jako "úlitbu bohům" kvůli studentskému pobytu v Anglii. Takže taky zcela omluvitelně a tahat to teď na světlo by byla hnusná putinovská kampaň, mající za cíl dehonestovat Havla, NATO, pravdu a lásku.
  • Zdeněk Gryc  | 13.03.2019 07:42  | Reagovat
    20 let v NATO 12. březen20:00 Mimořádné vysílání ČT24 k dvacátému výročí členství České republiky v NATO. Veteráni, politici, diplomati a pamětníci v exkluzivních rozhovorech živě přímo z 21. základny taktického letectva v Čáslavi a z útvaru 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. -------------------------------------------- Velmi zajímavý a edukační pořad. Několik slov pilota RAF generála Bočka Několik slov aktivního pilota. Důstojník za první republiky byl vychován k noblesnosti. Ženy, nejenom ty v Anglii, to dokázaly ocenit. Naše demokracie a obranná doktrína, by měla být založena: "Na tradici Legionářů a pilotů RAF"
  • Zdeněk Gryc  | 13.03.2019 08:15  | Reagovat
    SLOVO AUTOR SOUVISÍ S AUTORITOU. jeho opakem je ANONYM, který se nevyslovuje k ničemu pochvalně, ale pomluvou a urážkou ! Měli bychom být věrni odkazu zakladatele republiky TGM a prvního prezidenta České republiky Václava Havla, nevěřit anonymním urážkám, pomluvám a kompilátům v komentářích JL. První polistopadový šéfredaktor Listů Josef Jelínek, "netrpěl šikanu a bezpráví, věnoval se angažované žurnalistice. Dokázal se ale svých kolegů zastat, když byli neprávem napadáni. ANONYMY HÁZEL DO KOŠE"
  • jihlavák  | 13.03.2019 09:54  | Reagovat
    Věřit jen a jen a jen panu architektovi, který neustále dokola glorifikuje většinou slabochy a darebáky, případně urážky jeho osoby 10 let zpět. Kde je ta skutečná láska, pravda a nějaká noblesa? Rada, když přestanete psát ty polopravdy a lži do blogu, zmizí i většina anonymů, tedy pokud ty anonymy nepotřebujete k životu.
  • jihlavák  | 13.03.2019 09:55  | Reagovat
    ......případně netapetuje.....
  • Zdeněk Gryc  | 13.03.2019 10:19  | Reagovat
    "Rada, když přestanete psát": ---------------------------------------------------------- XXXXX říká: Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42 „Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách, nikdo by tě nehanobil“ -------------------------------------------------------- "psal o stavbách,nikdo by tě nehanobil“ "NE-HANEBNÝ BLOG" - právě dnes
  • Dvořák  | 13.03.2019 10:47  | Reagovat
    Možná se budu opakovat... ........ Umřít v osmdesáti není tragédie,ale slušnost. ............ Jiří Sovák
  • Zdeněk Gryc  | 13.03.2019 11:28  | Reagovat
    MAGISTRÁT JIHLAVA BYL MĚL PRAVIDELNĚ PUBLIKOVAT SEZNAMY: "NESLUŠNÝCH OBČANŮ", kteří okrádají stát o penzi ! ČLÁNKY v JL o SENORECH ?
  • XXXXX  | 13.03.2019 18:52  | Reagovat
    Magistrát města Jihlavy nevede seznam neslušných občanů okrádajících stát o penzi.
  • Zdeněk Gryc  | 13.03.2019 20:04  | Reagovat
    Dvořák říká: Středa, 13. 3. 2019 v 10:47 Možná se budu opakovat… …….. Umřít v osmdesáti není tragédie,ale slušnost
  • bvj  | 14.03.2019 11:58  | Reagovat
    Jak generál Pavel šíří lež o NATO: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/General-Pavel-siri-lez-o-NATO-Politici-nechteji-rozhnevat-ty-nahore-boji-se-o-pozice-Svedectvi-zkuseneho-zpravodajce-vam-vyrazi-dech-573671
  • Jan P.  | 14.03.2019 19:15  | Reagovat
    Zdeněk Gryc říká: Naše demokracie a obranná doktrína, by měla být založena: „Na tradici Legionářů a pilotů RAF“ "Není totiž fér připisovat zásluhy jen slavným postavám. Ty by se totiž ocitly v pozici nadlidských hrdinů, které za jednoho politického režimu vystavujeme na piedestal, kdežto za jiného na ně o to snadněji kašleme nebo pliveme. Teprve snaha dát hlas i méně známým osobnostem ukazuje, proč tolik lidí společně riskovalo smrt a bojovalo proti fašismu." Historička Anna Hájková, připravila k vydání fascinující deníkové zápisky dvou odbojářů za Protektorátu. Kniha připomíná, že aktivity odbojářů u nás patřily k nejrozsáhlejším v Evropě. Lví podíl na nich měl komunistický odboj. 14.03.19/A2larm/Odvážní antifašisté v protektorátu Čechy a Morava
  • Libor Furbacher  | 15.03.2019 00:11  | Reagovat
    Pane Jane,skutecne aktivity odbojaru u nas patrily k nejrosahlejsim v evrope?A hlavne komunistu?Kdyz opomenete ty ''odbojare ''s kvetna 1945,tak tech komunistickejch odbojovejch akci moc nebylo.Vite o nejake ktera by jaksi vesla ve znamost v evropskem meritku,kdyz oni byly tak vzpurny? Z vypraveni svedku vim ,ze po okupaci v 1939 prislo do fabriky gestapo.Zavolaly si vsechny komunisty do kancelare a tam jim rekly ze o nich vedi a pokud neco budou delat proti tak maji smulu.A bylo po odboji az do kvetna 1945.Potom se probudily a kazdej z nich si chtel kopnout do mrtvoly a ziskat penize za odboj.
  • Dvořák  | 15.03.2019 15:06  | Reagovat
    Tak to tedy nechápu,proč se s nimi gestapo zdržovalo,když byli úplně neškodný? Ale jestli to říkala Růžena z prasečáku...
  • Jan P.  | 15.03.2019 17:26  | Reagovat
    Pane Furbacher,historička Anna Hájková nepatří mezi předlistopadové autory,která propagovala či dnes propaguje a nekriticky oslavuje odbojovou činnost KSČ za Protektorátu.Nejprve si něco o autorce AH blíže zjistěte a deníkové zápisky dvou odbojářů nazvané Čekám až se vrátíš,Rodinné deníky z války přečtěte. Celou komunistickou nebo nekomunistickou odbojovou činnost za Protektorátu a její význam z vyprávění jednoho svědka nemůžeme objektivně a kvalifikovaně posuzovat.
  • Libor Furbacher  | 15.03.2019 17:57  | Reagovat
    Pane Dvorak oni komunisti nebyly a nebudou nikdy neskodny.Ale po podepsani paktu o spolupraci mezi Hitlerem a Stalinem, komunisti dostaly prikaz z Moskvy aby se nebranilo nemcum v obsazeni ceska. Gestapo jim to pouze pripomelo, Vase informacni zdroje nepouzivam,takze o Ruzence nic nevim.
  • Jan P.  | 15.03.2019 19:03  | Reagovat
    Nemáte pravdu, pane Furbacher. Silná ideologická zaujatost vůči KSČ a SSSR stejná jako u Zdeňka Gryce,kdy se oba díváte na novodobé dějiny ČR černobíle.Nejraději by jste přepsali historii a výsledek druhé světové války. Chápu,že Vám před rokem 89 komunisté nějak ublížili a vy jste volil raději volbu emigrace do Kanady.Nicméně relevantní historická fakta a data mluví jasně. Historička Anna Hájková:Aktivity komunistických odbojářů probíhaly po celou válku. I když spolu v roce 1939 nacistické Německo a SSSR uzavřely pakt o neútočení, málokdo ví, že čeští komunisté příkazy z Moskvy neposlechli a postavili se na odpor. Zástupce v té době již ilegální KSČ Eduard Urx odmítl požadavek Sovětů, aby čeští komunisté přešli do pasivity. V knize Češi pod německým protektorátem se dozvíme, že jen v Čechách a na Moravě bylo ještě před napadením SSSR Německem v červnu 1941 zatčeno přes tři tisíce příslušníků ilegální KSČ. Z elektronické databáze Památníku německého odporu v Berlíně-Plötzensee (což bylo jedno z nacistických popravišť) zase vyplývá, že hned po Němcích tu Čechoslováci mají vůbec největší ztráty ze všech evropských okupovaných národů. V letech 1939 až 1945 tu bylo popraveno 770 Čechoslováků. A dodejme, že největší počet obětí mají právě čeští komunisté (173 popravených, což je 23 procent).
  • Libor Furbacher  | 15.03.2019 19:57  | Reagovat
    Pane Jane nedohadujeme se tady o dvou komunistickych odbojarich jakkoliv hrdinnych, ale to ze to nazyvate '' že aktivity odbojářů u nás patřily k nejrozsáhlejším v Evropě. '' slysel jste neco o french resistence,mam vam poslat nejake clanky aby jste si udelal predstavu co byl activni odboj.A co Tito ,Polaci ,Hollandani,podle ceho to porovnavate?
  • Jan P.  | 15.03.2019 21:45  | Reagovat
    Já se s vámi ,pane Furbacher nedohaduju. Tady jde o fakta,která vy popíráte.Pokud znáte jiného autora,který fakta a argumenty např. od historičky Hájkové ohledně komunistického odboje za Protektorátu věrohodně vyvrací pošlete prosím odkaz apod.Rád se s tím seznámím.Jinak nevím,proč nevěřit elektronické databázi Památníku německého odporu v Berlíně-Plötzensee ?
  • Berka  | 15.03.2019 22:43  | Reagovat
    Tohle je hodně složitá a citlivá otázka. Je to stejně tenký led, jako to zde neustále propírané téma o tom, kdo nás VÍC a LÍP osvobodil. Já se o období druhé války velmi dlouho amatérsky zajímám a to hlavně v evropském kontextu. Je velmi težké hodnotit "úroveň odboje". Je potřeba si uvědomit to, že nebyl menší, nebo větší odboj (pokud jako odboj nebudeme brát načerno poražené prase) - tresty byly vždy drakonické a obvykle absolutní. Naprosto stejnou míru statečnosti vyžadovalo vyhození mostu do povětří, jako i poskytnutí azylu parašutistovi na jednu jedinou noc. Z tohoto hlediska by bylo jistě velmi nefér říkat, že u nás žádný odboj nebyl a k těm, kteří na svoji činnost doplatili, by to byl vrcholný projev neúcty. Pokud bychom chtěli uvažovat přísně statisticky, tak bychom nutně museli dojít k tomu, že území protektorátu bylo opravdu spíše oázou klidu. 90% obyvatelstva bylo smířeno se svou rolí a bylo dá se říci loajální. Ne snad že by režimu fandili - to naopak, ale díky všeobecné atmosféře strachu žádný aktivní a v podstatě ani pasivní odpor neprojevovali. V okolních zemích byl odpor daleko větší a silnější (Francie, Polsko...). Mnoho československých občanů bylo popraveno, ale ve srovnání třeba se zdecimovaným Polskem (co nezvládl Stalin, dokončil Hitler) je to mnohem nižší počet. Takovým stěžejním momentem naší protektorátní historie je vypálení Lidic a Ležáků - ale bohužel třeba v Polsku, nebo na Ukrajině, bylo takových tragických událostí, kdy byly vyhlazeny celé vesnice, několik stovek. Ale znovu opakuji, že srovnávat, která tragedie je větší a která menší, je krajně nekorektní. Český odboj bohužel trpěl kvůli několika faktorům. Jednak to byla jeho roztříštěnost a vzájemná nevraživost (velmi zpolitizovaná) jeho jednotlivých skupin. Dále pak - a to je potřeba si se vší vážností přiznat - to byla zejména zpočátku - jeho velká neprofesionalita. Zpočátku si představitelé odboje vůbec neuvědomovali, s kým mají tu čest. Byli to spíše salónní teoretikové, bez znalostí základní konspirace (koho by to zajímalo, může si vyhledat například události kolem Jinonického akcízu). Pro gestapo a abwehr se stali velmi snadnou kořistí. Velký díl viny na tom bohužel nese jinak tolik opěvovaná londýnská centrála české rozvědky - gen. Moravec a spol. Komunikace s domácím odbojem díky jasně daným geografickým dispozicím probíhala od počátku výhradně radiovou cestou. Jenže na to nebyla nijedna ze stran vůbec připravena. Teď si dovolím přidat něco i ze svého radioamatérského hlediska. Představte si, že zpočátku se například v radiové komunikaci s domácím odbojem používaly šifrovací metody, které byly v československé armádě standardizované v polovině třicátkých let - a tudíž byly němcům dávno známé. Německá radiová pátrací služba tedy měla všechno jako na talíři. Později došlo ke změně šifer a šifrovacích klíčů - ale ty byly naprosto neprofesionálně předány právě zase stejnými radiovými kanály, takže efekt byl naprosto nulový. Teprve od konce čtyřicátého roku se situace s pomocí anglické rozvědky trochu zlepšila. Velmi vážný byl také tristní stav technického vybavení. Vysílačky , které měl k dispozici odboj, byly velmi zastaralé a poruchové (navíc se daly spočítat na prstech jedné ruky). Ve filmech to vypadá pěkně, ale ve skutečnosti byla například běžně používaná vysílačka Mark 3 padesátikilové hovado, které se skládalo ze tří těžkých kufrů a dlouhé drátové antény. S takovou věcí se těžko operativně někam přemisťovalo. Další věcí bylo - a dneska si to málokdo uvědomí - napájení. Lampová vysílačka, která má dosáhnout přes půlku Evropy, má taky docela slušnou spotřebu energie. Jenomže obvykle je z důvodu utajení umístěna někde mimo obytné oblasti s přístupným rozvodem síťového napětí. Alternativou by dnes samozřejmě byly baterie - jenže kvůli zmíněné spotřebě (která byla klidně dvacetkrát a více vyšší, než by mělo podobní zařízení dnes) to bylo nereálné, neboť by byly moc velké a těžké - vezměte si obyčejný akumulátor z auta a zkuste s ním utíkat třeba sto metrů. Takže byly tyto vysílačky vybaveny dynamogenerátorem - dalším těžkým hovadem, které mělo kliku, s níž se muselo točit. Nejen že takové dynamo bylo težké, ale také dělalo docela slušný hluk, což znamenalo třeba na vesnické půdě, atd. docela reálnou možnost nechtěného odhalení. Zapomeňme na nějaký fonický provoz, jako vidíme ve válečných filmech. Přenos řeči s tímto vybavením možný nebyl a proto byla jedinou formou vysílání morseovka. Protože se vše vyťukávalo ručně a mnohdy se jednalo o neškolené radisty, přenos jednoho reportu trval neúměrně dlouho - klidně deset minut. A to už je bohužel moc dlouhá doba, během níž německá radiová služba dokázala snadno vysílačku zaměřit. Je potřeba si také říci, že na "velikost" odboje měly vliv další faktory. Protektorát byl obklopen územím nepřítele a proto přísun materiálu či osob byl možný pouze leteckou cestou. Jenomže nebyly žádné GPSky atd., fungovalo noční zatemnění, takže se nedalo pořádně orientovat ani podle vělkých sídel, a proto bohužel nějakých padesát či dokonce sto kilometrů byla běžná tolerance při paradesantních výsadcích osob či materiálu. Vezměte si výsadek třeba pěti osob, které se ocitnou náhle místo v Jihlavě, někde u Brna. V neznámém a nepřátelském prostředí. Byli vybaveni záchytnými adresami, které obvykle už dávno nefungovaly, jejich držitelé byli už zlikvidováni, nebo měli strach či se oprávněně obávali provokací, nebo byli jednoduše pod řízeným dohledem nepřítele. V takovém prostředí se dalo jen obtížně operovat a budovat nějaké rozsáhlejší sítě. Český odboj také bohužel částečně degraduje ta část partyzánského hnutí, která byla opravdu spíše skupinkami dobrodruhů s pirátskými manýry. Mnohé jejich akce byly ze strategického hlediska zcela zbytečné, ale měly za následek krvavou odvetu ze strany němců na nevinném místním obyvatelstvu. Takové věci jistě věhlasu odbojářů nijak neprospívaly a tak se asi nelze divit, že obyčejné lidé mnohdy partyzány opravdu brali spíše jako teroristy snažící se narušit všeobecný klid, tak jak je tím masírovala sofistikovaná německá propaganda. Skutečně velkých a odbojových akcí na našem území opravdu příliš nebylo, my ale můžeme být hrdi na to, že jedna z nejvýznamnějších a ze strategického hlediska účinných se odehrála zrovna tady za humny - destrukce helenínského železničního mostu.
  • Zdeněk Gryc  | 17.03.2019 19:55  | Reagovat
    STRÝC ČENĚK JANÍK syn Čeńka Janíka, náčelníka Sokola v Rožnově, který jako volič TGM vítal TGM jako prvý ve vlasti v čele delegace Valachů na nádraži v Praze v roce 1918. Přežil koncentrák, kam se dostal po udání a zradě jejich skupiny vlastenců - myslivců, kteří měli legální a hlavně ilegální zbraně. Z koncventráku se vrátil do Rožnova. odtud hio odvleklo NKVD do Olomouce do transportu na Sibiř. Neudělali nic. Podle slov strýce: "Zdeňo,než jsme se pořádně sešli,tož jsme byli zrazený"
  • Zdeněk Gryc  | 17.03.2019 20:02  | Reagovat
    Něco k jménu Čeněk Janík,když se chce tak se najde... Rožnov na internetu,pak rybáři a "trocha historie nikoho nezabije! Tam není o odboji,ale o tom,kdo byl děda a strýc Čeněk Janík
  • Zdeněk Gryc  | 17.03.2019 20:36  | Reagovat
    kdo nás VÍC a LÍP osvobodil. Já se o období druhé války velmi dlouho amatérsky zajímám --------------------------------------------------------- Já se o období druhé války velmi dlouho zajímám: Moje matka, sestra Čeňka Janíka se promodlila Protektorát za jeho život. Dočkala se obrovského šoku hned první noc po "osvobození" Tetčic. V knize,kterou napsala manželka přednosty železniční stanice je tomu věnována kapitola. Pattonovi se líbilo historické kopí. Armáda USA osvobodila Plzeň a oddíl se dostal do Prahy, jejímu osvobození USA zabránila pouze slušnost dodržovat dohodu. armáda USA neměla oddíl FBI,který by vraždil a odvlékal české občany na Aljašku. podrobněji v knihách Bystov: ONI BYLI PRVNÍ. PS. popis odboje pana Beky, myslím nemá chybu.
  • Zdeněk Gryc  | 18.03.2019 08:54  | Reagovat
    oprava: Berky
  • Libor Furbacher  | 18.03.2019 18:34  | Reagovat
    Pane Jane pisete ze popiram fakta.Muzete mi prosim poslat z te databaze na kterou se odvolavate....''Památníku německého odporu v Berlíně-Plötzensee ...tu pasage,kde pisou ze cesti komuniste byly jedni z nejaktivnejsich odbojaru v evrope.Pokud sve informace cerpate pouze z jedne knihy,myslim ze to nejni adekvatni. Mezitim se prectete neco o francouzkem odboji. https://en.wikipedia.org/wiki/French_Resistance
  • Jan P.  | 19.03.2019 17:56  | Reagovat
    Pane Furbacher,nelamte si s tím hlavu. Podle odkazu,který jste zaslal můžeme těžko srovnávat v jaké okupované zemi aktivity odbojářů skutečně patřily k NEJROZSÁHLEJŠÍM.Já k uváděným datům a faktům od historičky Anny Hájkové nemám jako laik žádný důvod nevěřit.Vy jako laik zase NE. Nechme to být. Jaké je v Kanadě počasí ? Máte tam už jaro ?
  • Libor Furbacher  | 19.03.2019 20:42  | Reagovat
    Pane Jane to je v poradku.Donutil jste mne abych se porozhledl ,kdo ta vase mentorka je .Je to historicka all right ,Ale specializuje se na historii holocastu. Proste kdyz vas boli koleno ,tak si nejdete pro informace k usnimu doctorivi,ze jo? Jinak dekuji za optani,pocasi je zima poradna.I kdyz ''Groundhog Wille'' nam predpovedel na'' Groundhog Day'',ze bude casne jaro.Asi si z nas delal srandu.
  • Jan P.  | 20.03.2019 20:58  | Reagovat
    Pane Furbacher ,historička Anna Hájková se specializuje na historii holokaustu.To je fakt. Nicméně její kniha(Čekám, až se vrátíš) o kterou vedeme mezi sebou polemiku je o deníku Jana Leboviče, žida a odbojáře skupiny Přehledy.V roce 1944 navázali odbojové organizace Přehledy a Pochodeň spojení protifašistickou odbojovou organizací Předvoj,která působila v letech 1943–1945 v Protektorátu Čechy a Morava... Wikipedie:Předvoj poměrně rychle sjednotil odbojové protifašistické skupiny z celého tehdejšího Protektorátu a stal se ve své době největší komunistickou odbojovou organizací na našem území. Údaje o počtu jeho členů a spolupracovníků jsou neúplné, odhadují se až na deset tisíc. Hodnocení činnosti Předvoje bylo však vždy problematické. Vedení komunistické strany vadilo, že hnutí vzniklo zdola, bez účasti oficiálního komunistického odboje, jevilo se jako málo komunistické, příliš svobodomyslné a málo organizované. Člen třetího ilegálního ÚV KSČ Rudolf Vetiška, který o odbojové činnosti napsal knihu Skok do tmy, také dostatečně nedocenil význam a činnost Předvoje, některé údaje v jeho knize, zvláště ty, které se týkají Předvoje, jsou zkreslené.Historici se o Předvoj začali více zajímat teprve v 60. letech, kdy vyšly dvě zásadní publikace Dny odvahy a Neohlížej se, zkameníš. Po sametové revoluci byl pohled na Předvoj opět zjednodušen – jako vše levicové, co souviselo s komunistickou stranou, byl Předvoj hodnocen převážně negativně. Snad teprve budoucí historici docení, co znamenalo v krutých letech nacistické okupace vlastenectví mladých, projevující se činy a neváhající obětovat i vlastní život.
  • Libor Furbacher  | 21.03.2019 12:19  | Reagovat
    Pane Jane uz nema cenu se o tom bavit.V nasi diskuzi uz se nikam nedostaneme.Je to ten point ,ktery vam unika. Nikdy bych nezlehcoval cesky odboj ,Hlavne proto ze ho vzdy mame tak pomalu.Ale nema cenu se placat po zadech.
  • Svatopluk Beran  | 24.03.2019 23:13  | Reagovat
    Drobné, ale skutečně velice drobné informace o militaristickém uskupení a cílech NATO jsou též mimo v knihze NEZÁKONNÉ VÁLKY. Jsem přesvědčen že obdivovatelé a přívrženci militaristického uskupení NATO vedeného Spojenými Státy za účelem hospodářské světové dominance Spojených Států, mají nastudovánu i knihu NEZÁKONNÉ VÁLKY. Pokud ne je stále ještě v různých knihkupectví k dostání. NEZÁKONNÉ VÁLKY kniha od: Daniele Ganser Jak země NATO sabotují OSN. Kronika doby od Kuby po Sýrii. Daniele Ganser se specializuje na dějiny po roce 1945 a mezinárodní politiku a je jedním z nejvýznamnějších společenských kritiků a analytiků v Evropě. V centru jeho zájmu je otázka míru, geostrategie, vedení skrytých válek, boj o surovinové zdroje a hospodářská politika. Je zakladatelem a ředitelem Swiss Institute for Peace and Energy Research (SIPER) v Basileji. Svými publikacemi a vystupováním v médiích burcuje pozornost široké veřejnosti, aby se více zamýšlela nad stavem světa a nenechala se ovlivňovat zkreslenými zprávami mainstreamových médií. Ve své nejnovější publikaci se zaměřuje na aktivity NATO, které jsou zcela v rozporu s původním zaměřením Charty OSN z roku 1945, podle níž válku smí vést pouze země, která je napadena, a válka proti nějakému státu smí být vedena pouze s mandátem OSN. Již přes 70 let jsou vedeny války, které tento mandát vůbec nemají, jsou tedy nezákonné, jsou zločinem proti lidskosti, agresí prosazovanou zájmy určitých mocenských skupin. Ganser neúprosně odhaluje vlastní pozadí těchto chtěných eskalací konfliktů. méně textu https://www.databazeknih.cz/knihy/nezakonne-valky-358656
  • Jan P.  | 09.10.2019 19:36  | Reagovat
    Právě jsme zahájili invazi a zaútočili na Kurdy. Jako členská země NATO neseme plnou odpovědnost za to, co dělá náš partner Turecko. Hanba Českému státu, který v podobě Babiše Erdogana podpořil.
  • blade  | 10.10.2019 01:09  | Reagovat
    Hanba Českému státu, který v podobě Havla i kydů Klause vstoupil do NATO: Říjen 1995 - Prezident Václav Havel i premiér Václav Klaus jsou proti pořádání referenda o vstupu České republiky do NATO - na 41 valném shromáždění nevládního Sdružení Atlantické smlouvy (ATA) v Torontu byly Česká republika a Norsko přizvány do sedmičlenné poradní rady, která promýšlí strategii, jak osvětlovat smysl a cíle NATO široké veřejnosti. 1. dubna 1997 - Referendum o vstupu České republiky do NATO je podle prezidenta Havla v podstatě nesmysl. Žádná země při vstupu do Aliance referendum nepořádala, s výjimkou Španělska. Aliance je vlastně smlouvou mezi státy, a proto není nutné o ní rozhodovat referendem, míní Havel. (zřejmě VH myšlený apríl se stal nakonec skutečností) :-( 5. června 1997 - Poslanci KSČM se rozhodli zaslat dopis členům Kongresu USA a představitelům NATO v Bruselu s informací o tom, že vysoké procento občanů České republiky je proti vstupu do NATO. 13. června 1997 - Předsednictvo ČSSD schválilo dokument, ve kterém se dále hlásí k referendu o vstupu do NATO, k bezjadernému statutu České republiky a k neumisťování cizích vojenských základen v republice. 21. ledna 1998 - Vláda Josefa Tošovského jednomyslně rozhodla o přistoupení republiky k Washingtonské smlouvě a v návaznosti na tento krok iniciovala co nejrychlejší projednání a schválení této smlouvy v českém parlamentu. 8. - 11. února 1998 - Šéf české diplomacie Jaroslav Šedivý společně se svými ministerskými kolegy z Polska a Maďarska lobboval v USA za úspěšnou ratifikaci vstupu těchto zemí do NATO. 31. března 1998 - Českou Misi při NATO otevřel ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. 15. dubna 1998 - Poslanecká sněmovna parlamentu schválila přistoupení České republiky do NATO poměrem 154 ku 38 hlasům. Proti hlasovali poslanci KSČM a SPR-RSČ. 30. dubna 1998 - Senát českého parlamentu schválil vstup České republiky do NATO. Pro hlasovalo 64 senátorů, proti byli tři a dvanáct senátorů nebylo hlasování přítomno. Květen 1998 - Severoatlantické shromáždění přijalo v Barceloně zprávu, která mj. kritizuje postup české privatizace. Dokument týkající se privatizace v České republice, Polsku a Maďarsku byl zařazen do bloku o organizovaném zločinu. Dál už to znáte :-)
  • Svatopluk Beran  | 10.10.2019 07:30  | Reagovat
    Historie NATa a proč Varšavská smlouva. http://www.natoaktual.cz/na_zpravy.aspx?y=na_summit/historienato.htm 19. srpna 1946 - Ministerský předseda Velké Británie Winston Churchill vyzval v Curychu k vytvoření sjednocené Evropy podporované USA, přičemž počítal s tím, že členem bloku by mělo být i Německo. 4. dubna 1949 - Vznik NATO - dvanáct států (Belgie, Dánsko, Francie, Kanada, Nizozemsko, Island, Itálie, Norsko, Lucembursko, Portugalsko, Velká Británie a Spojené státy) potvrdilo v ustanovující Washingtonské smlouvě svůj vstup do Severoatlantické aliance. 31. března 1954 - SSSR vyjádřil v nótě adresované USA, Francii a Velké Británii přání vstoupit do NATO. Pro NATO však návrh nebyl přijatelný, a proto jej odmítla. 23. října 1954 - Podepsání takzvaných Pařížských dohod o transformaci Západní unie do Západoevropské unie (Western European union - WEU). Pozvání SRN ke vstupu do NATO (pařížskými dohodami mimo jiné přerušily Francie, Velká Británie a USA okupační režim v SRN a uznaly jej za suverénní stát). Okamžitou reakcí sovětského bloku na vstup západního Německa do NATO byl vznik Varšavské smlouvy 14. 5. 1955), jejímž členem byla naopak Německá demokratická republika (NDR). A v prosinci pak smlouva SSSR s NDR, v níž Moskva udělila NDR výsadní právo státu. Jisté je že NATO vede nezákonné války v rozporu z Chartou OSN po celém světě a dokonce i mezi sebou. VIZ. válka Turecka proti Řecku o Kypr. Čeští vojáci by pak v případě odvety Sýrie proti Turecku mohli být nasazeni v této válce, jelikož by byl napaden člen aliance NATO a v tom případě vzniká závazek pomoci napadené členské zemi i pro naše mírumilovné vojsko. TAKŽE VZNIKÁ DALŠÍ MOŽNOST STÁTNÍCH VOJENSKÝCH POHŘBŮ.
  • Jan P.  | 10.10.2019 20:21  | Reagovat
    Akorát je otázkou, proč liberální kavárna zrovna tolik oplakává kurdské anarchokomouše? Snad nechce, aby se model socialistického konfederalismu rozšířil dál?! Exkluzivní reportáž z kurdské Rojavy. Rozvíjí se v severní Sýrii funkční alternativa ke kapitalismu? Jaké má tamní systém nedostatky a jakým čelí překážkám? 09.10.19/A2larm/Rojavská sociální revoluce

Přidat Komentář Vrátit se nahoru