Reklama
Dnes je pátek 04.04.2025      svátek má Ivana
Zpět
Marek Horňanský psycholog PhDr. Mgr. MSc. MBA.

Psycholog Marek Horňanský, PhDr. Mgr. MSc. MBA. Autor Marek Horňanský je absolventem vysokoškolského studia psychologie Ψ absolvent psychoterapeutického výcviku Více než 20 let individuální, rodinné, skupinové a komunitní práce s klienty v oblasti psychologického poradenství a terapie.

https://www.doktor-psycholog.cz/

Jak si udržet rovnováhu v hektickém světě | Marek Horňanský

Marek Horňanský psycholog PhDr. Mgr. MSc. MBA. | 15.03.2025 13:03

Umění zbavit se napětí a dokázat relaxovat je v dnešním napjatém stresu velmi důležité. Není třeba psát o tom, že stres je zabiják číslo jedna z pohledu civilizačních činitelů. Zároveň víme, že tělo, mysl a psychické zdraví spolu velmi úzce souvisí. Máme-li zdravou mysl, cítíme a žijeme zdravě, mám šanci se vyvarovat řadě zdravotních problémů. V dnešním článku bychom se proto společně podívali na oblast, pro nás lidi moderního světa důležitou. Jedná se o umění relaxace a odpočinku. Jak jste na tom vy? Dokážete se zastavit a odměnit se relaxací? Umíte si vychutnat nic nedělání?


Umění relaxace a odpočinku je nezbytnou složkou zvládání životního stresu a napětí. Život řiná lidem mnoho stresových situací, se kterými se vyrovnávají lépe či hůře. K vyrovnávání se s tlakem a požadavky doby se používají nejrůznější techniky, které pomáhají uvolnit se, najít vnitřní klid a rovnováhu. Patří sem anpr. relaxace, dechová cvičení, imaginace, meditace, hudba, beletrie či humor. Relaxace znamená „záměrné uklidňování“. Pod tímto pojmem si můžeme představit například jógu, hypnózu nebo autogenní trénink. Relaxace pomáhá uvolnit nejen psychické, ale také svalové napětí a navodit pocit klidu. Dechovým cvičením rozumíme různé formy cvičebních metod pracujících s dechem. Další technikou zvládání stresu, napětí či úzkosti v životě je imaginace. Při tomto procesu se člověk soustředí na místo, kde se cítí nejlépe.


Zpravidla jde o místo plné klidu, například les, mořská pláž či jen obyčejný prázdný pokoj v domě. Touto technikou odvede člověk myšlenky od stresující situace a dojde k utišení a uklidnění. Dalším způsobem zvládání je meditace. Při meditaci dochází k hlubokému zamyšlení se. Dochází ke zklidnění mysli a stres zvolna odpluje. Hudba má na psychiku člověka obrovský vliv. Správně zvolený žánr dokáže člověka nejen uklidnit, ale také nabudit a zlepšit náladu. Na druhou stranu příliš hlasitá hudba může pro člověka představovat stresový faktor. Faktorem ovlivňující míru stresu je literatura. Ke zmírnění stresu může docházet buď při čtení knihy nebo při poslechu předčítání. Humor má na psychiku člověka nepopiratelný vliv. Humor dokáže uvolnit psychiku člověka a díky smíchu uvolňuje také stresem ztuhlé tělo.


Člověk si uvědomí životní priority, dokáže říci ne, pokud nabídku či prosbu považuje za nedůležitou, zátěžovou a umí určit, do kterých projektů se pouštět a do kterých ne. Naučí se odpočívat, relaxovat, využívat volného času k uvolnění a nabrání síly. Vytvoří si v životě rovnováhu. Zotavení ze stavu vyhoření potřebuje čas a trpělivost. Zároveň je třeba změnit způsob myšlení, věci, které děláte, jak je děláte a dokonce i důvod, proč je děláte. Naučíte se správnému tempu, místo abyste se neustále honily. A také zjistíte, že naučit se správně odpočívat a bavit se je stejně důležité jako umět usilovně pracovat.“


Mnoho lidí při dokončování ozdravného procesu zjistí své hranice a naučí se zpomalit tempo v každodenním spěchu, pochopí své tělo a posílí si sebevědomí a sebeúctu. Syndrom vyhoření vede k novým začátkům. „Je tu ještě jedna cesta, jak se vypořádat se syndromem vyhoření – využít své situace k osobnímu růstu. Krize může dát podnět k přehodnocení svých priorit, k rozpoznání slabých a silných stránek, hranici svých možností, k vybudování podpůrné sítě, která bude od nynějška pomáhat předejít vyhoření. I z vyhoření je možné se něčemu naučit.


V dnešním rychlém světě je snadné zapomenout na vlastní potřeby a nechat se pohltit povinnostmi. Ale právě pravidelná relaxace a vědomé uvolnění jsou klíčem k fyzické i duševní pohodě. Každý z nás si může najít způsob, který mu nejvíc vyhovuje. Ať už je to meditace, hluboké dýchání, procházka v přírodě nebo prostě chvíle ticha bez rušivých podnětů. Důležité je uvědomit si, že relaxace není zbytečný luxus, ale nezbytná součást zdravého a vyrovnaného života. Pokud si na ni najdete čas pravidelně, pocítíte nejen více energie, ale také větší psychickou odolnost vůči stresu. Zkuste si už dnes vyhradit pár minut jen pro sebe. Vaše tělo i mysl vám poděkují. Marek Horňanský psycholog Ψ bibliografie:

 

  • Russell J. Cambridge International AS & A Level Psychology Coursebook.UK Cambridge University Press, 2022. ISBN 1009152483
  • Nolen-Hoeksema S. Atkinson a Hilgard's Introduction to Psychology.UK Cengage Learning EMEA, 2014. ISBN 1408044102

 

Blog Jihlavské listy

Úvod blogu
Podmínky užívání blogu

Autoři

Archiv


Poslední příspěvky

Předvolební guláš 31.03.2025
„Ztracená léta“ 27.03.2025
ARCHITEKT BOHUSLAV FUCHS 25.03.2025
„Первым делом, 22.03.2025
FAIR PLAY 19.03.2025

Poslední komentáře

Howardswews: My, občané Protektorátu (1/3)
Alfredjet: My, občané Protektorátu (1/3)
Kennethces: My, občané Protektorátu (1/3)
Mazryyx: My, občané Protektorátu (1/3)
Williekic: My, občané Protektorátu (1/3)

Můj Blog

Přihlášení do blogu
Registrace na blog
Reklama

0 komentářů

Přidat Komentář